צרו עימנו קשר
03-7778191
03-7778791

אבחון של מאניה דיפרסיה

במחלת ה-מאניה דיפרסיה ניתן לראות תקופות של דיכאון ותקופות של מאניה או היפומאניה. ההבדלים בין מאניה והיפומאניה הם הבדלים כמותיים, כלומר, ההיפומאניה היא פחות עוצמתית מהמאניה. ניתן לומר שאדם הסובל מהיפומאניה, יסבול מהפרעה תפקודית קלה יחסית, לעומת זאת ההפרעה התפקודית והבין-אישית של האדם הסובל ממאניה יכולה להיות משמעותית ביותר.

האבחון של מחלת ה- מאניה דיפרסיה דורש שהאדם יסבול לפחות מגל דיכאוני אחד בחיים (ראה תיאור של דיכאון) ובנוסף לכך, מגל היפומני או מני.

אמות מידה לאבחון מאניה דיפרסיה

בתקופה של שינוי מצב הרוח יש לפחות שלושה מהסימפטומים הבאים:
הערכה עצמית גבוהה מאוד
פחות צורך בשינה (יספיקו לו 3-4 שעות שינה)
מדבר יותר מהרגיל
מחשבות רצות ובעקבות זה דיבור מהיר ולא תמיד מאורגן
אובדן ריכוז
הגדלה משמעותית בפעילויות
חיפוש אחר פעילויות מרגשות (קניות בלתי מרוסנות, השקעות לא נבונות, פעילות מינית).
השינוי במצב הרוח פוגע בתפקוד בעבודה, בחיי משפחה או בחיי חברה. לפעמים פגיעה זו דורשת אשפוז.

אמות מידה לאבחון היפומניה

תקופה בת שבוע ימים לפחות, בה האדם סובל ממצב רוח מרומם או כעסני. בנוסף, יופיעו אותם הסימפטומים של מניה, אך העוצמה שלהם לא מגיעה לרמה של פגיעה מהותית בתפקוד וגם לא דורשת אשפוז. חולים הסובלים ממניה עלולים לפגוע קשות במהלך התקין של החיים. הם יכולים לאבד סכומים גבוהים של כסף, לפגוע בחיי המשפחה עקב פרשיות אהבים לא מבוקרות, לעבור עבירות תנועה ועוד. לכן-הטיפול הנכון חיוני ביותר.

יש לציין שהאדם יכול להזדקק לאבחון פסיכיאטרי הן לגבי המצב הדיכאוני (ואז צריך לקבל את הפרטים על ההיסטוריה של מניה ממנו או מהמשפחה) והן במצב מני (ואז צריך לקבל את הפרטים על ההיסטוריה של הדיכאון ממנו או מהמשפחה). יתכן והאדם בדיכאון לא יזכור את תקופות המניה ולהיפך. לכן, על הפסיכיאטר להיות ער להיסטוריה האישית.

יש לזכור שהקריטריונים לאבחנה הם "מושגים יבשים" והם לא מאפיינים את החיים של האדם הסובל. כדאי לקרוא את סיפורי החיים של אנשים שסבלו ממניה ושמתוארים במקום אחר כאן באתר.


קרא עוד: דיכאון קליני
קרא עוד: טיפול בדיכאון

© 2015 כל הזכויות שמורות למיינד קליניק פרופסור גרינהאוס
STGBEAUTIFUL WEB
TECHNOLOGY
STG שיווק באינטרנט