צרו עימנו קשר
03-6962733
03-6962745

אצלי הכול בסדר

צור קשרהדור שגדל על גראס, קוק ואקסטות מיצה את הסמים המסורתיים ועובר לסמים החוקיים: ריטלין ותרופות נגד חרדות ודיכאון הם הלהיט בקרב בני העשרים פלוס והברנז'ה. כי אם כבר לדפוק את הראש, עדיף בזול ועם מרשם רופא.

תרופות נגד חרדה, שבתור אפקט צדדי גורמות לאיבוד תיאבון, מעולם לא היו כל כך זמינות ואצבעם של רופאי המשפחה קלה על ההדק. ריטלין, התרופה להפרעות קשב המיועדת לילדים, הפכה להיות סם פופולרי במועדונים ובקרב סלבריטאים ובפיצוציות קמים כל הזמן יורשים ל"חגיגת".

מה אנחנו כבר רוצים? רק להרגיש טוב יותר עם עצמנו ועם הסביבה, להיות פחות מודאגים וחרדים ומדוכאים, לקום בבוקר עם רמז של חיוך וכשאנחנו יוצאים מהבית לא להרגיש שהעולם כולו מונח לנו על הכתפיים, אלא רק חלק ממנו. אבל זה לא קל, החושים מותקפים באינטנסיביות באינסוף גירויים והלחץ, הרעב להצלחה ולכיבוש היעד הבא, הפחד מכישלון, הקצב המטורף שבו דברים משתנים מסביב, חוסר המנוחה כמצב קיומי, הקושי העצום לעצור שנייה, לנשום עמוק וליהנות ממה שיש - כל אלה גורמים לרבים לחפש עזרה מבחוץ, כדי להצליח לשנות את המצב הפנימי. ומה יותר מהיר מתרופות וסמים, חוקיים, אסורים וכאלו שנמצאים בתחום האפור?
פופולריות התרופות הפסיכיאטריות מגיעה בגלים, והנה אנחנו בשיאו של גל גדול, שזה אומר צריכה גוברת של תרופות נגד דיכאון, כדורים אנטי-חרדתיים וממריצים חוקיים. תרופות נגד חרדה אפשר היום להשיג באמצעות מרשם של רופא המשפחה. לא צריך לעבור אפילו את משוכת הפסיכיאטר. בית החולים הדסה עין-כרם, למשל, שואל בפרסומת רדיו: "אתם בדיכאון?", ומציע למאזינים - ואפילו מזרז אותם - להשתתף בניסוי לתרופות חדשות, בלי לחכות בתור ובלי לשלם. ימים יפים, לא?

גם אתם עקרות בית נואשות?

הטרנד האחרון בתחום הוא הריטלין, תרופה שנויה במחלוקת אשר במקורה מיועדת לטיפול בילדים ובבני נוער הסובלים מהפרעות קשב וריכוז ומהיפראקטיביות. הצרכנים החדשים, אנשים בוגרים דווקא, אוהבים לפורר אותו בברים ולהסניף אותו, ממש כמו קוק, רק בלי רגשות אשם. הריטלין, שנרקח ב-73', שייך למשפחת האמפתמינים, הגורמים לשחרור מוגבר של דופמין במוח. הבעיה עם אמפתמינים היא שהגוף הופך יותר ויותר רגיש אליהם. צופיה האדוקים של סבוניית העל "עקרות בית נואשות" נחשפו רק לפני שבועות אחדים לתופעה כשלינט סקאבו, אחת הנואשות, אם לארבעה ילדים עם בעל שתמיד נמצא בחו"ל, התמכרה לריטלין בניסיון להצליח לנהל את חייה התובעניים.

אבל לא רק בוויסטריה ליין הפכה תרופת הילדים ההיפראקטביים ללהיט. "ישבתי באיזה בר-מסעדה", מספר רועי, 26, עובד הייטק מרמת השרון, "ופתאום הגיע חבר של חבר, ושאל מי בא לעשות ריטלין. אני לא אומר לא לסמים חדשים, אז הלכתי אתם. נכנסנו כולנו לתא אחד בשירותים, אני, החבר שלי ועוד שלושה שלא הכרתי קודם. אחד מהם הוציא כלי לפירור כדורים. אחר כך הוא שפך את האבקה על המתקן של הנייר טואלט והתחיל לחלק שורות עם כרטיס אשראי. זה נראה בול כמו קוק. חבר שלי הוציא שטר ועשה ממנו צינורית והתחלנו להסניף. שתי שורות לכל אחד. ההרגשה הייתה מוזרה קצת, זה לא הקוק שפותח לך ישר את האישונים, אבל זה מעורר לגמרי וגם מפקס. בחיים לא התרכזתי בשיחת שולחן כמו שהתרכזתי אז".

"ריטלין היא תרופה טובה לילדים ונוער, תרופה שבסופו של דבר היא נגזרת של חומר דומה לזה שמחלקים במסיבות אסיד, אקסטות", מסביר פרופסור פנחס דנון, מנהל המרכז הקהילתי לבריאות הנפש ברחובות, "זה כמו אקסטות, רק יותר משובח. בשביל אקסטות צריך ללכת למסיבה ושוטר יכול לתפוס אותך, בשביל ריטלין לא צריך את זה, אבל אני לא נותן ריטלין למבוגרים. צריך להפריד בין ילדים למבוגרים".

כמו שאר האמפתמינים, גם הריטלין גורם לתופעות לוואי שונות ולא מומלץ לשלב אותו עם אלכוהול. "מבוגרים הרבה יותר חשופים לתופעות לוואי ונוטים לפתח מאניה-דפרסיה או הזיות", מסביר פרופסור דנון, "גם באקסטות יש הזיות קלות, אבל זה לא משהו כיפי אלא יותר חרדתי. מומלץ לא לערבב עם אלכוהול, במקרה הרע אפשר להגיע לחדר מיון. שילוב של אלכוהול ואקסטזי או ריטלין עלול לגרום להתכווצויות ופרכוסים, אבל זה לא שכיח, מה שיותר נפוץ זה הקאות, מה שנקרא 'להקיא את הנשמה'. במקרים קיצוניים אפשר לפתח פסיכוזה".

הריטלין אינו סם ממכר פיזית ובשל היותו חוקי, הוא הפך היום לסם המועדף גם בקרב סלבריטיז. "ריטלין נחשב הטופ של הטופ", מספר סוחר סמים תל-אביבי עסוק עם קליינטורה מפורסמת, "גראס, חשיש וג'ראס זה משחק, זה בשביל ילדים. אני מתעסק בעיקר עם אקסטות, טריפים, כימיקלים למיניהם, קריסטל, MDMA, גם חגיגת וכאלה. אבל הריטלין הוא הכי נחשק. זה לא סם, זו תרופה שנחשבת הכי קרובה לקוק. בגלל שהוא חוקי, הוא נמצא במקום השני בטבלת הסמים שהכי קשה להשיג". מי קהל היעד של הריטלין? "ריטלין לא מוכרים לכל אחד, רק לאנשים מובחרים ולסלבריטיז או לסטודנטים שלומדים דברים קשים, שנה שלישית, דוקטורט וכאלה. הולך מאוד חזק אצל סלבריטיז. אמן עולה על הבמה, הוא צריך להתרכז כדי שלא יהיו לו סרטים. יש את הקוק, אבל זה מאוד יקר וממכר נפשית. ריטלין הוא סם מאוד לא ממכר, אולי רק ביומיים הראשונים שלו. וזה מה שאנשים אוהבים - זה חוקי. מה יגידו לך? אתה מואשם בהסנפת ריטלין? אתה יכול להגיד 'הוא מרכז אותי' וזהו, אף אחד לא יחשוד. שים אותו בארון תרופות, אף אחד בכלל לא יטריד אותך".

תאר לי את השפעת הכדור...
"אני לא נותן למישהו משהו לפני שאני בודק. הריטלין נותן לך פוקוס והרגשה טובה. אתה קול. הריכוז שלך הוא פי 5. אנשים מסתכלים על העולם בחצי עין עד שהם פותחים את האף ואז הם מציקים, ובבקשה, תשיג לי עוד. זה לא סם שנותן סטלה, שיושבים עם החברים ועושים שורה. זה סם שנותן ריכוז, הוא טוב למטרה מסוימת. עכשיו לוקח לך זמן לשאול אותי שאלות, אם תעשי ריטלין תהיי אחלה, מהירה, תעמדי על שלך. בנות נדלקות על זה. ריטלין וסקס הולכים טוב ביחד. את כל כך מרוכזת. וגם אם את עושה עם מישהו סקס לא מאהבה, תרגישי כאילו את אוהבת אותו. כל החושים עובדים. לקוק יש בעיה, הוא אוכל את האף, הריטלין ממש לא. ריטלין זה הכי קשה להשיג והכי כיף להתעסק אתו, אין מה לפחד, זה חוקי".

מה סדר הגודל של הביקוש?
"זה תלוי, הסטודנטים קונים קצת פחות, אין להם כסף. אצל סלבריטיז יש ביקוש גבוה מהרגיל. לא משנה אם יש לך או אין לך, תמיד ירצו. תוך 4 דקות אני מעיף חמישים כדורים".

כמה עולה כדור?
"תלוי למי ולמה, לחבר טוב טוב טוב אני אקח 25-30 שקלים לאחד. בדרך כלל זה 40-45 שקל. תלוי בבן אדם וכמה הוא צריך".

אתה מוכר גם כדורים נגד דיכאון וחרדה?
"לוריבנים, כל החבר'ה האלה, קסנקס, קלונקס, מאוד חזקים, אבל קשה להשיג אותם ואנשים מעדיפים את הריטלין".


ליאור דיין, 22, הכותב ב"וואלה!" וברשת המקומונים של "מעריב", משתמש קבוע בריטלין זה ארבע שנים ולא מבין על מה המהומה. "זה לא סם חברתי, אני לא חושב שהוא יחזיק הרבה זמן. לפני שנתיים הריטלין היה מאוד פופולרי, קראו לו 'סמארט פיל', אבל הטרנד הזה חלף מאוד מהר", טוען דיין, "ריטלין יכול לגרום לך לקרוא אפילו 'דפי זהב'. זה כבר קרה לי, אתה כל כך מרוכז ואתה רוצה רק לקרוא וללמוד. מה שמצחיק בריטלין הוא שילדים עד גיל 18 שונאים אותו ורק אחר כך אוהבים אותו מאוד. כשאתה בתיכון הוא מתקשר עם לימודים, אתה לוקח אותו בבוקר כדי ללמוד. כשאתה מתחיל לקחת אותו מרצון, אתה יכול ליהנות ממנו. בכל זאת, לא מדובר בתופעה. אני מכיר את כל מי שעושה ריטלין, זו לא קבוצה גדולה כל כך. לפחות אף אחד לא עושה בכמות שלי. סך הכל זה די מבייש, כי זו תרופה לילדים. מי שמחפש להסניף יש לו המון אופציות, אני לא רואה סיבה למה להיכנס לריטלין. לא כולם אוהבים את ההשפעה הזאת, הוא יכול לגרום לאימפוטנציה עד שמתרגלים. זה גם ממש לא טוב עם אלכוהול, זה עושה בחילות נוראיות".

אלה, ברמנית מתל-אביב, חולקת עליו. "לקחתי ריטלין הרבה פעמים כשהגעתי למשמרת והייתי שפוכה, כי זה מעורר. יש מסיבות שבהן הרבה אנשים משתמשים. זה לא שורף באף כמו חגיגת וזה מעורר. אין לזה היי, את נהיית נורא חדה וערנית אחרי שורה-שתיים. ניסיתי לבלוע את זה פעם, אבל זה פחות מגניב, לוקח יותר זמן עד שזה משפיע. זו אווירה של קוק בשירותים, רק עם ריטלין, אבל זה יותר עבודה, כי צריך לפורר את הכדור וזה לא קל".

תסמונת הפוסט-פרוזאק

אופציה נוספת "לתפוס ראש" באופן חוקי היא תרופות נוגדות דיכאון, כדוגמת פרוזאק. הפרוזאק ובני משפחתו מגבירים את פעילות הסרוטונין במוח, החומר שממנו עשויים האהבה והאושר וגורמים לתחושת היי כללית. "יש שלוש סיבות עיקריות להגברת השימוש בטיפול תרופתי היום", מסביר פרופ' פנחס דנון, מומחה בעל שם עולמי בטיפול בהתמכרויות ובטיפול בדיכאון וחרדה. "אחת, התרופות הרבה יותר זמינות. שתיים, הן הרבה יותר קלות ונסבלות. שלוש, היום יש פחות סטיגמה שלילית על דיכאון וחרדה לעומת הסטיגמה על הפרעות נפש אחרות".

יתרון נוסף שיש למחסלי הדיכאון הוא חוסר תיאבון שמלווה את השימוש בהם - עובדה שזכתה להבלטה בתוכנית הרדיו של ורדה רזיאל ז'קונט, הכוהנת הגדולה של הכדורים הפסיכיאטריים - מה שהופך את הכדור למבוקש ביותר בקרב אנורקטיות מתחילות או סתם בעלי קילוגרמים עודפים שמתעצלים לקיים משטר דיאטטי. את הכדורים אפשר להשיג בקלות דרך רופא המשפחה שלכם. "יש תרופות שרופאי המשפחה יכולים לתת כקו ראשוני - פרוזאק, סרוקסט וכדומה - אבל הם לא יכולים לאשר שימוש ממושך בהם", מוסיף פרופ' דנון.

"המטרה של הכדורים היא לאזן, לא להגביר או להמעיט את פעילות הסרוטונין. הם עושים גם את זה וגם את זה. דיכאון זה חוסר בסרוטונין, חרדה זה הפוך, יש שחרור יתר. הכדורים מנסים להגיע לכמות סבירה של החומר שאנחנו אמורים להפריש מהמוח. החיסרון המרכזי של נוגדות הדיכאון הוא תקופת ההסתגלות הארוכה יחסית. תחילה יחוש המשתמש בעיקר בתופעות הלוואי, שכוללות חוסר תיאבון, כאבי ראש וחוסר חשק מיני".
"מי שלוקח את הכדורים האלה והוא לא בדיכאון, זה כמו אקסטה בשבילו", מספרת דנה, 27, מתל-אביב, "יש בית מרקחת בתל-אביב שאפשר להשיג בו פרוזאק בלי מרשם. הרוקח נותן לך כדור ולא מעלה בדעתו שאת הולכת להקפיץ את הפרוזאק עם כמה טקילות ושני באנגים. זה מעולה למסיבות, אבל צריך לקחת את זה חודש כדי שזה ישפיע. זה לא שאת לוקחת את זה ונדלקת. הוא גם גורם לחוסר חשק מיני, אבל גם ככה טוב לך, אז למה את צריכה סקס אם חיוך דבוק לך לפרצוף כל הזמן".

קבלו את הלהיט: חרדה

תרופות אנטי-חרדתיות כגון סרוקסט, לוריבן, קלונקס וקסנקס מצטרפות לטרנד הצרכנות הבלתי מבוקרת, בייחוד לאור העובדה שהן מסתדרות נהדר עם אלכוהול. שני החומרים משפיעים זה על זה והשפעתם על המוח גוברת. כלומר, מי שנמצא תחת השפעת נוגדי חרדה ישתכר בטירוף גם מחצי כוס יין. בהתחשב במחירי האלכוהול בישראל, מדובר בעסק חסכוני ומשתלם. החיסרון שלהם הוא התלות שהגוף מפתח בהם ולכן לא מומלץ ליטול אותם תקופה ממושכת.

"אני לא חושב שאנחנו דור הפרוזאק, אנחנו דור החרדות", מנמק פרופ' דנון, "מה שבאמת אופנתי זה נוגדי החרדה, 15 אחוז מהאוכלוסייה לוקחת ואז את רואה אותם גם בברנז'ה. אנשים לוקחים נוגדי חרדה כדי לטפל בהתקפי פאניקה, הפרעה חברתית כללית, פחדים, טראומה, או.סי.די (אובססיב קומפולסיב דיסאורדר - ל.ש) ועוד".
נוגדי החרדה משפיעים גם הם על תנועת הסרוטונין במוח, ומצויינים להפרעות שינה ולטיפול בפוביות, לכן השימוש בהם רחב מאוד ונפוץ בקרב צעירים ומבוגרים כאחד. גם התרופות האנטי-חרדתיות ניתנות בקלות על ידי רופאי המשפחה ואין כל ביקורת על השימוש בהן.

"אורח החיים באמצע שנות העשרים הוא הכי מלחיץ שיש", אומרת יעל, 25, משתמשת מתמידה, "גם צריך לגמור ללמוד בהצטיינות, גם לפתח קריירה מדהימה וגם לתפקד רומנטית בין בריות אגוצנטריות ותובעניות להפליא. כל העומס הזה מרגיש חסר סיכוי עד מצמית. במקום כזה, כשאתה לא מסוגל להסתכל על העתיד שלך 5 דקות קדימה בלי להיכנס לפאניקה, קלונקס או קסנקס מנקה מעליך את דוק ההיסטריה ומחליק אותך לתוך המציאות".

מה חדש בפיצוציות?

ואחרונה חביבה בתחום הסטלות החוקיות היא משפחת החגיגת וחבריו. מדובר בסמים הנמכרים בכל פיצוצייה מובחרת, המגיעים לרוב בצורת קפסולות והמשתמש יכול לבחור אם הוא רוצה להסניף או לבלוע. הליקוויד-אנרג'י, ששווק כתחליף אקסטזי, היה הראשון מבין סמי הפיצוציות וכשהוצא אל מחוץ לחוק הוחלף על ידי החגיגת - מעין תחליף קוקאין, שנאסר לשימוש בקיץ שעבר. את מקום החגיגת תפסו לאחרונה צונאמי ורקפת. מדובר בקוקטיילים של רכיבים שונים, אשר תכולתם המדויקת אינה ברורה. המהירות שבה נאסרים הסמים האלה לשימוש מאלצת את המפתחים לחדש ללא הרף. והם מחדשים. הרקפת הוא החידוש האחרון בתחום. הוא חזק יותר מהחגיגת ועדיין, נכון לשעת כתיבת שורות אלה, חוקי. "רקפת זה פי 5 מחגיגת", מספר מומחה בתחום, "הוא עשוי מכימיקלים, מרקפות, אנא עארף. סתם, הוא מורכב מריטלין, קטמין, מרכיבים של גת ושמן מנוע. בפיצוציות הוא נמכר ב-50 שקל לקפסולה, שממנה יוצאות ארבע שורות. לבן אדם ממוצע שתיים-שלוש שורות מפוצצות ת'תחת".

הכתבה המלאה ומרחיבת התודעה נמצאת ב"רייטינג" של השבוע, גיליון 317. לירון שמם

© 2015 כל הזכויות שמורות למיינד קליניק פרופסור גרינהאוס
STGBEAUTIFUL WEB
TECHNOLOGY
STG שיווק באינטרנט