צרו עימנו קשר
03-7778191
03-7778791

בלק אאוט - פיזור דעת רגעי שקורה לרובנו

בלק-אאוט מופיע כגורם ממתן וממסך כאשר החרדה משתקת אותנו.

זה יכול לקרות לכל אחד מאיתנו בכל רגע – בזמן בחינה, בנהיגה, כשעייפים, כשמתוחים ואפילו כשמאוהבים. בדרך כלל זה עובר תוך שניות. מה זה? סימנים ראשונים של אלצהיימר? בלבול פתאומי? חוסר שליטה? פרופ' דנון מסביר על פשר אירועים של בלק אאוט.

גורם ממתן במקרים של חרדה

לא פעם במהלך שיחה אני מאבדת את הקשב ואת המבט שלה. פתאום העיניים שלה נודדות, מבטה מתקבע על נקודה בחלל והיא מתנתקת. "היי, בוקר, תחזרי אליי," אני מבקשת. ואז היא מטלטלת את ראשה וחוזרת מה-בלק-אאוט. כששואלים אותה על מה היא חושבת באותם רגעי התנתקות, היא עונה שעל כלום. פשוט יורד לה מסך והיא הולכת לאיבוד.

זה לא אלצהיימר, רק פיזור דעת רגעי, שנייה של התנתקות. מה שמכונה "בלק-אאוט" – אובדן חלקי ופתאומי של פעולת החושים או הזיכרון. "החרדה משתקת, והבלק- אאוט הנלווה אליה הוא גורם ממתן וממסך" מסביר פרופ' פנחס דנון, מנהל מחלקה במרכז לבריאות הנפש, באר יעקב. "המיסוך הזה מכסה על החרדה ומגן מפניה. הוא מעין שמיכה שאוגרת בתוכה את כל הפחדים, ורק כאשר האדם נרגע הוא יכול להרפות שרירים, להשתחרר מהבלק-אאוט ולהיפגש עם החרדה."

תופעה ספירלית

חוויית הבלק-אאוט נוטה, לדברי המומחים, לחזור על עצמה ולהתעצם מפעם לפעם. זו הסיבה שחלקם מכנים אותה תופעה ספירלית, כלומר חוויה חוזרת, המתרחשת במעגלים הולכים וגדלים, ומתעצמת מפעם לפעם. על פי רוב אנחנו מתעוררים מזה בזמן ומגחכים על עצמנו. אבל לא פעם זה גם נגמר רע. ראוי לציין שכאשר בלק-אאוט מתרחש בגלל או בזמן מחלה פתאומית או כרונית, האדם אינו נחשב בר-שיפוט, כיוון שמבחינה משפטית הוא נתפס כמי שלא פעל מתוך רצון חופשי.

דוגמאות של בלק- אאוט

הגרסה הידועה יותר של בלק- אאוט היא בזמן בחינות. בכל תקופת בחינות בכל בית ספר, אוניברסיטה או מכללה יימצאו התלמידים שהתכוננו למבחן ושולטים היטב בחומר, אבל ברגע האמת נוחתים עליהם אימה משתקת ובלק-אאוט שמשכיח מהם כל מה שלמדו.

דוגמה אחרת לבלק-אאוט, המשותפת לאנשים רבים, היא שאנחנו אומרים דברים שכלל לא התכוונו להגיד: כאילו קול זר מתוכנו מדבר בשמנו. "במקרה כזה, כשמעמתים אותנו עם הדברים שאמרנו, התגובה תהיה: מה, אנחנו אמרנו את הדברים האלה? לא יכול להיות. אתה בטוח שזה הייתי אני"? לסוג אחר של "מתנתקים לרגע" שייכת אחת מחברותיי.

חברה לעבודה נשבעה שהיא שלפה מהמגירה קרש חיתוך לגבינות קשות ואת הסכין המתאימה ולמשך שניות ארוכות לא זכרה בכלל למה עשתה את זה. שכן סיפר שהגיע לחנות לחומרי בניין, ושנייה לפני שהתכוון לתאר את הפיצוץ במקלחת ולבקש גבס הוא הרגיש שיורד עליו מסך והוא פשוט לא ידע מה לומר. חברה אחרת סיפרה איך היא הכינה נאום פרידה מרגש מגבר שיצאה איתו, אבל כשנפגשו היא הייתה בכזה בלק-אאוט שבקושי הצליחה לפצות את פיה.
 

© 2015 כל הזכויות שמורות למיינד קליניק פרופסור גרינהאוס
STGBEAUTIFUL WEB
TECHNOLOGY
STG שיווק באינטרנט