צרו עימנו קשר
03-7778191
03-7778791

גיל הזהב האתגר שבזקנה

צור קשרהדיכאון הוא תופעה שכיחה בזקנה בשל הפער בין הרצון לתפקד כבעבר לבין מגבלות הגיל. חשוב להתייחס לזקנה כאל אתגר חיובי ולהתמקד ב"יש" ולא ב"אין"...
הזדקנות היא תהליך אשר חל באורגניזם כפונקציה של גיל. תקופת ההזדקנות מלווה בקשיים רבים, כגון פער הולך וגדל בין מצב גופני וחברתי לבין הרצון, התפקוד המנטאלי ותחושת העצמי. בתהליך חל איבוד הדרגתי של העצמאות ובהמשך מופיעה תלות בסביבה. זאת תקופה של ריבוי אובדן וחוסר יכולת לשלוט בשינויים.

ההפרעה השכיחה ביותר בזקנה היא דיכאון מלווה בחרדה. שכיחות הדיכאון בגיל הזהב היא 13.5% ושכיחות ההתאבדות בקרב זקנים, בעיקר גברים בני 80 ומעלה, גבוהה ביותר יחסית לקבוצות גיל אחרות. גורם נוסף המשפיע על התהליך הוא דפוסי חשיבה לא הסתגלותיים וציפיות לא ריאליות מהזקנה כמו הציפייה לתפקד היטב כבעבר. בנוסף ישנה ראייה קטסטרופאלית, לדוגמא, "זה איום ונורא שבעלי לקה בשבץ". דפוסים אלה גורמים להרגשה שלילית ופוגעים בתפקוד.
 

הזקן מיטיב לראות

יחד עם זאת, תהליך ההזדקנות מציב אתגרים רבים, כפי שאמרה הנרייטה סולד "הצעיר הוא בעל עיניים טובות יותר, אך הזקן מיטיב לראות ממנו". לזקנים יש חוכמת חיים והם פרגמטיים יותר לעומת הצעירים אשר נוטים לקפוץ למסקנות, הזקן יכול לתת תשובות מאוזנות יותר.

הפסיכולוגיה החיובית רואה את האדם כבעל יכולת להתפתח ולהשתנות בכל שלב בחיים. גם בתקופת הזקנה האדם יכול להמשיך ולהתפתח. מחקרים מראים כי עם השנים אנשים מתנגדים פחות כיוון שמנגנוני ההגנה שלהם נחלשים. עם השנים הם מקבלים פרספקטיבה המאפשרת להם להתמודד טוב יותר עם הדברים. הזקנים לא מבזבזים את זמנם על "להיכנס עם הראש בקיר" כאשר הם נתקלים בקשיים בתפקוד, אלא מוצאים דרכים חלופיות להתמודדות עם קשיים ועם ירידה בתפקוד. כאשר האמצעים הקיימים מהעבר אובדים או נחסמים, הם מאתרים אמצעים חלופיים להשגת היעד.

דוד, בן 76, נשוי, אב לשלושה ילדים ושמונה נכדים, יליד הארץ, הקים מפעל משגשג לייצור מזון. כאשר יצא לפנסיה בגיל 73, הוא התחיל לסבול מגל של דיכאון קשה. הוא חש אי שקט נפשי ניכר אשר הקשה עליו אפילו להתיישב ולקרוא עיתון. הלילות היו קשים במיוחד, הוא לא הצליח להירדם עד השעות הקטנות של הלילה, וגם אז שנתו הייתה קצרה ומקוטעת. כתוצאה ממצבו, דוד הסתגר בבית והתרחק מכל פעילות חברתית כולל אינטראקציות עם בני משפחתו, ילדיו ונכדיו. בחודשים שקדמו לפנייתו לרופא הוא החל לחוש רגשות אשם קשים הקשורים לעובדה שהוא מזניח את משפחתו וחבריו, במיוחד על כך שעקב מצבו הקשה לא הצליח להגיע לחגיגת בר המצווה של נכדו. רגשות אשם אלו היו כבדים במיוחד. הילדים ואשתו דאגו בשל מצבו המתדרדר ושכנעו את דוד לפנות להתייעצות עם רופא פסיכיאטר. הטיפול התרופתי אשר ניתן לו וטיפול בשיחות עזרו לו עד אשר החלים מן ה דיכאון וחזר להיות מעורב בחיים, בחיי משפחתו ובתחום החברתי. דוד חזר לחיים מלאים ואיכותיים.

תיאור זה מדגים מצב שבו החיים הרגילים, אשר כללו עבודה, מערכות יחסים, פעילויות ותחביבים מהנים, נפגעים מאוד עקב הופעת הדיכאון.

השעמום מקמט את הנפש

אם רוצים להעריך איך אדם מזדקן, יש להתייחס לאופן שבו הוא מתפקד, לא רק פיזית, אלא גם נפשית. ישנם אנשים אשר מתפקדים היטב אך חסרה שמחת החיים שהייתה להם בעבר. דאגלס מקארתור, איש צבא ומדינאי אמריקני שהוביל לשורה של ניצחונות צבאיים כנגד האימפריה היפנית במלחמת העולם השנייה, אמר "אנשים מזדקנים רק כאשר הם נוטשים את האידיאלים שלהם. השנים מקמטות את העור, אך השעמום מקמט את הנפש". מידת המעורבות של האדם בחיים היא היבט חשוב מאוד. כדי לחוות תחושת סיפוק מומלץ להרחיב מעורבות בחיים אשר מתבטאת בהרחבת העיסוקים, ליזום קשרים ופעילויות, השקעה בחיי האנשים החשובים בחייך. בהקשר זה, חשוב לזכור שגם לדברים קטנים יש משמעות.

האתגר בהזדקנות הוא שמירה על אוטונומיה רגשית ושליטה אופטימלית בסביבה תוך התמודדות עם האבדן בנושאים שונים. מומלץ להתמקד בספירת המלאי "מה בסדר אצלי" בניגוד ל"מה לא בסדר" ולהימנע ממחשבות סטריאוטיפיות ביחס לזקנה. חשוב לאמן ולחזק כישורים קיימים, דבר אשר מעודד תחושת שליטה ומסייע לפתח טכניקות התמודדות.

חוקי החיים המטיבים: היו אקטיביים, קבלו אחריות, קחו על עצמכם מחויבות, התחילו לפעול מייד וללא דיחוי, קבלו חוסר ודאות, השקיעו באחרים ולא רק בעצמכם, אל תצפו לגן עדן, אפשר גם להתאכזב ולהיפגע, היכנסו למחצית השנייה של החיים עם מפה ומצפן.

בואו לדבר על זה בפורום דיכאון - אבחון וטיפול.

קרא עוד: טיפול ב ocd
קרא עוד: טיפול בדיכאון וחרדה

© 2015 כל הזכויות שמורות למיינד קליניק פרופסור גרינהאוס
STGBEAUTIFUL WEB
TECHNOLOGY
STG שיווק באינטרנט