צרו עימנו קשר
03-7778191
03-7778791

דוגמאות למצבי דכאון שונים

ישנן דוגמאות רבות למצבי דיכאון אליהם מכלאים אנשים, ביניהם יציאה לפנסיה מוקדמת, פחד מכישלון ועוד...

המקרה שלהלן מדגים מצב של דיכאון מג’ורי:

יציאה לפנסיה מוקדמת

חנה הינה אישה כבת 65, נשואה ואם ל-3 ילדים. במהלך חייה חנה עבדה במפעל המשפחתי, אך מזה 5 שנים היא נמצאת בפנסיה מוקדמת. חנה סובלת ממחלת הסוכרת ומיתר לחץ דם. בסמוך לגירושי בתה הבכורה החלה חנה לחוש דיכאון וחרדה הולכים וגוברים. היא חשה חוסר מנוחה והתקשתה לשבת במקום אחד. עיסוקיה הקודמים, כמו טיפול בנכדים וליווי של בעלה, צפייה בטלוויזיה וקריאת ספרים הפכו להיות בלתי אפשריים עבורה, והיא העבירה שעות ממושכות בשכיבה במיטה.
כמו כן, כאשר כבר הצליחה לקום ממיטתה, היא התקשתה לקבל החלטות אפילו בדברים קטנים ביותר כמו מה עליה ללבוש. חנה הייתה טרודה מאד מתחושות אלו והתקשתה לחשוב על דברים אחרים מלבד זאת. סבלה החמיר עוד יותר כאשר שנתה בלילות נדדה והיא החלה להשתמש בכדורי שינה על מנת להשלים שעות שינה. בשלב זה, חנה פנתה לפסיכיאטר אשר אישפז אותה לשם קבלת טיפול. האשפוז היטיב עם חנה וכ-4 שבועות לאחר שקיבלה תרופות נוגדות דיכאון, היא חזרה לחיק משפחתה חופשייה מתלונות פסיכיאטריות.

המקרה שלהלן מתאר דיכאון דיסטימי: פוחד להצליח
נמרוד הנו גבר בן 30, רווק, המתגורר עם חברו לחיים. נמרוד הנו הומוסקסואל מוצהר אשר "יצא מן הארון" לפני כ-8 שנים. נמרוד נחשב לאדם מצליח ומקובל, אך למעשה מעולם לא הצליח לסיים את לימודיו. הוא מתאר את עצמו כמקובל בחברה ובעל קשרים רבים, אך בתוכו פנימה הוא חש חסר ערך, רגיש מאד לביקורת של אחרים ומתקשה לעמוד על שלו מפחד להידחות. הוא נזכר בתקופות ממושכות בהן חשש שלא יצליח בחייו. לעתים הוא נתקף במצב רוח ירוד ללא כל קשר למאורעות החיים.
בשלושת השנים האחרונות, ובפרט מאז החל בקשר זוגי יציב הוא חש מדוכא כמעט כל הזמן, חושש פן חברו יעזוב אותו ולא מצליח להתגבר על רגשות של קינאה כלפיו. הוא אינו מבין מדוע הוא כה פסימי מאחר ובסך הכל הוא כיום "מסתדר בחיים". כאשר הוא החל להתקשות לישון הוא החליט לפנות לטיפול פסיכולוגי, במטרה להפחית את התחושות המטרידות אותו. בעזרת הפסיכולוג נמרוד הצליח לחשוף תחושות של חוסר ביטחון, הערכה עצמית נמוכה ופחד מדחייה שליוו אותו מגיל צעיר. למרות התקדמות זו מצב רוחו לא השתפר וקשיי השינה שלו נמשכו. בעזרת טיפול תרופתי מצבו השתפר במידה רבה. נמרוד המשיך לקחת תרופות במשך שנתיים, ובמהלכן נטייתו לפסמיות ורגישות יתר התמתנו בצורה ניכרת. בקליניקה ניתן לעתים קרובות לצפות בחולים המתארים היסטוריה ממושכת של דיכאון אשר מתאימה לדיכאון דיסטימי, ובנוסף החמרה בסימפטומים המתאימה להגדרה של דיכאון מג'ורי. מצב זה מוכר כ"דיכאון כפול".

קרא עוד: מאניה דיפרסיה
קרא עוד: טיפול בדיכאון

© 2015 כל הזכויות שמורות למיינד קליניק פרופסור גרינהאוס
STGBEAUTIFUL WEB
TECHNOLOGY
STG שיווק באינטרנט