צרו עימנו קשר
03-7778191
03-7778791

דיכאון אחרי לידה - מניעה וטיפול

מניעה וטיפול בדיכאון אחרי לידה: טיפול תרופתי והפרעה ביפולארית


מניעה וטיפול: טיפול תרופתי
למרבה ההפתעה, ישנם מעט מחקרים מבוקרים אשר בדקו את המניעה של דיכאונות חוזרים אחרי לידה. שני מחקרים מבוקרים, עם קבוצת אינבו, בדקו יעילות במניעה של דיכאונות חוזרים לאחר לידה. מחקר אחד בדק יעילות של Nortriptyline ב-26 נשים והמחקר השני בדק יעילות של Sertraline ב-14 נשים. מביניהם רק Sertraline נמצא יעיל במניעה של דיכאון אחרי לידה. מחקר אחר אשר בדק יעילות טיפול של Fluoxetine אל מול אינבו בתוספת של פגישת ייעוץ אחת לעומת שש פגישות ייעוץ כטיפול בדיכאון אחרי לידה, מצא כי ה-Fluoxetine יעיל לעומת האינבו.

בנוסף, המחקר לא מצא אינטראקציה משמעותית עם הטיפול ההדרכתי. מחקר אחר כפול-סמיות אשר השווה בין Sertraline ל-Nortriptyline לא מצא הבדלים באחוזי התגובה והרמיסיה בין התרופות כאשר ב-48%-46% מהמטופלות נצפתה רמיסיה, וב-69%-56% מהמטופלות נצפתה תגובה בשבוע השמיני לטיפול. ישנם מספר מחקרים פתוחים אשר הראו יעילות בטיפול ב-Sertraline, Paroxetine, Bupropion, Venlafaxine ו-Fluvoxamine. באופן כללי, על אף כי יש צורך במידע מחקרי נוסף, ההנחה היא כי הטיפול בדיכאון אחרי לידה זהה לטיפול בדיכאון מאג'ורי. אין מידע עקבי על כך שלתרופה מסוימת יש יעילות גבוהה יותר בטיפול. ההחלטה בבחירת התרופה, אם כן, תסתמך על תגובה לטיפול ספציפי בעבר ולרצון היולדת להיניק את היילוד (יפורט בהמשך).

דיכאון לידה והפרעה ביפולארית

מעט מחקרים בדקו את השכיחות של דיכאון אחרי לידה בנשים הסובלות ממחלה ביפולארית. מחקר אחד, אשר בדק 30 נשים הסובלות ממחלה ביפולארית, הראה כי 67% מתוכן חוו סוג מסוים של הפרעה אפקטיבית בתקופה של חודש לאחר ההיריון, כאשר במרבית המקרים מדובר בדיכאון.

במחקר זה גם נמצא כי מתוך אלה שחלו בדיכאון אחרי לידה בהיריון קודם, 100% חלו שוב בהיריון הבא. במחקר אחר אשר בדק קבוצה גדולה יותר של נשים הסובלות ממחלה ביפולארית, נמצא כי 20% דיווחו רטרוספקטיבית כי עברו אפיזודה אפקטיבית בחודש לאחר הלידה, כאשר במרבית המקרים היה מדובר בדיכאון. דיכאון אחרי לידה, אם כן, היא הפרעה שכיחה בקרב נשים הסובלות ממחלה ביפולארית. לא ברור עדיין מה הסיכוי לאישה אשר מפתחת דיכאון אחרי לידה לראשונה בחייה, לפתח בהמשך מחלה ביפולארית, אך סיפור משפחתי של מחלה ביפולארית מהווה גורם פרוגנוסטי משמעותי במקרה כזה.

בבירור דיכאון אחרי לידה יש לברר באופן מעמיק היסטוריה של מצבים מאניים או היפומאניים ולהדריך את הנשים והסביבה הקרובה להיות ערניים להתפתחות מצבים אלה תחת טיפול בדיכאון ע"י נוגדי דיכאון. כמובן, שאם יש היסטוריה משפחתית של מחלה ביפולארית, יש לבצע מעקב קפדני אף יותר.


קרא עוד: נוירופיידבק
קרא עוד: דיכאון קליני

© 2015 כל הזכויות שמורות למיינד קליניק פרופסור גרינהאוס
STGBEAUTIFUL WEB
TECHNOLOGY
STG שיווק באינטרנט