צרו עימנו קשר
03-7778191
03-7778791

דיכאון לרוב מלווה בירידה ניכרת במצב הרוח

דיכאון מלווה בלא מעט סימפטומים שונים המסייעים בתהליך אבחון המחלה

מהו דיכאון?

ההגדרות של דיכאון הולכות ומשתפרות במהלך השנים וכיום ברור שאבחון המחלה צריך להתבסס על הימצאותם של סימפטומים ספציפיים. יש לציין שבדיכאון הסימפטומים יכולים להשתרע על קשת רחבה של מצבים, מהסוג הקל ביותר לקשה ביותר, החל בדיכאון שמופיע פעם בחיים וכלה בדיכאון שתוקף לעתים קרובות.

אין ספק שמצבי הרוח של האדם מושפעים מאד ממצבו הפסיכולוגי. החיים בימינו מורכבים ואנו עדים להשפעות נרחבות של קשיים כלכליים, אי ביטחון מדיני, אלימות וחוסר תמיכה בבית ושימוש מופרז באלכוהול ובסמים. כמו כן, השינוי בערכים הלאומיים, כולל העומס הנפשי הניכר של המלחמות והתקפות הטרור, גורמים לא פעם לתחושות של מצב רוח ירוד, חוסר ביטחון וחרדה בקרב אזרחי מדינות שחשופות לכך.
 

סימפטומים של דיכאון

סימפטומים הכרחיים באבחנה של דיכאון הינם: מצב רוח ירוד ברוב שעות היום, כמעט מדי יום, לתקופה הנמשכת שבועיים לפחות או ירידה משמעותית בעניין או בהנאה ממרבית הפעילויות של האדם, רוב היום, מדי יום, למשך שבועיים לפחות. קריטריון הזמן נועד לסייע לרופא להבחין בין ירידה במצב הרוח שהיא משנית לאירועים בחייו של האדם, לבין ירידה במצב הרוח שהנה עמידה יותר ומאפיינת את מחלת הדיכאון. המציאות מראה שרוב האנשים הפונים לטיפול רפואי עקב מצב של דיכאון סובלים מתסמינים אלו שבועות לא מעטים ואף חודשים, בטרם הם פונים לטיפול מקצועי.

המאפיינים הקליניים הנפוצים במצבי דיכאון

ירידה במצב רוח- הסימפטום העיקרי הנלווה ל-דיכאון
ירידה במצב הרוח הינו סימפטום מרכזי של הדיכאון. ירידה זו יכולה להופיע במספר צורות, חלקן ברורות וחלקן פחות.
א. בצורה השכיחה, האדם מדווח ישירות שהוא מדוכא, עצוב או סובל, שהוא מרגיש "בדיכי", שהוא רוצה לבכות או בוכה בקלות ולעתים קרובות. סימפטומים אלו עלולים להופיע אחרי שקרו שינויים משמעותיים בחיים או ללא כל סיבה נראית לעין.
ב. ישנם מצבי דיכאון בהם האדם "אדיש" וסובל מקהות חושים והוא כלל לא מסוגל לדמיין שהוא ייהנה מאירועים משמחים.
ג. במצבים בהם הדיכאון עמוק באופן מיוחד, הקהות הרגשית עלולה להגיע אף למצב בו האדם חש אפאתיה, שאין לו שום רגשות. לדוגמא, הורה עלול לחוש קהות רגשית כלפי ילדיו והחולה עלול לדווח שהתחושה האופיינית לרגשות כמו התרגשות בחזה כבר לא קיימת אצלו. תחושות אלו מעוררות דאגה רבה בקרב הסובלים מדיכאון. עם זאת, יש לציין כי הדבר המפליא במצבי דיכאון הוא היכולת של האדם להשיב לעצמו רגשות חיוביים כאשר הוא נרפא מהתקף הדיכאון וטווח הרגשות שלו שב לקדמותו.

חרדה כללית מופיעה אצל רוב הסובלים מדיכאון
יש לציין כי רב חולי ה-דיכאון סובלים מסימפטומים של חרדה כללית: דפיקות לב מואצות, כאבים במקומות שונים בגוף, דאגנות, תחושת מתח ובמקרים קשים אף מהתקפי חרדה. סימפטומים אלו מקשים מאד על החולים וגורמים להם סבל נפשי ניכר.

שינויים ב'מידת' הדיכאון הנחווה
חולים הסובלים מדיכאון עשויים לדווח כי בשעות הבוקר הדיכאון ממנו הם סובלים קשה במיוחד, מלווה במחשבות שליליות מטרידות והם מתקשים מאד לתפקד ואפילו לאכול. ככל שהיום מתקדם, בעיקר לקראת הערב, ישנה הקלה בתחושות הרעות, בחרדה, במתח הפיזי ובעומס המחשבות.

היעדר תגובה לאירועי חיים משמחים
אופייני מאוד כי אדם הסובל מדיכאון קליני לא מצליח, או מצליח רק לפרק זמן קצר, להתעודד ממאורעות משמחים. למשל, חדשות טובות עלולות להוות מעמסה על האדם, ביקור קרובים אהובים עלול להיות מצב מתח המעורר תחושת דאגה וחוסר נוחות וכן הלאה.

נכתב ע"י: פרופסור לאון גרינהאוס

קרא עוד: טיפול בדיכאון
קרא עוד: דיכאון קליני

© 2015 כל הזכויות שמורות למיינד קליניק פרופסור גרינהאוס
STGBEAUTIFUL WEB
TECHNOLOGY
STG שיווק באינטרנט