צרו עימנו קשר
03-6962733
03-6962745

הגנב, המצית והמהמר

צור קשרהפרעות הקשורות לאי שליטה בדחפים גורמות לסובלים מהן לבצע פעולות מזיקות, כדי לחוש מתח והתרגשות.
מאת: ורד פרכטר

טריכוטילומניה היא הפרעה המאופיינת בתלישה כרונית של שיער הגוף. מרבית הלוקים בטריכוטילומניה נוהגים לתלוש את שיער הראש, אבל יש גם כאלה התולשים שיער מהגבות, החזה, הרגליים, בית השחי ואפילו הערווה. התופעה, שתוארה לראשונה על ידי רופא עור צרפתי בשם הלופאו (Hallopeau) ב-1889, היא חלק מקבוצת הפרעות המתאפיינות באי שליטה בדחפים (impulse control disorders). לפי המדריך הסטטיסטי והאבחוני להפרעות נפשיות (DSM-4), המאפיינים העיקריים של הפרעות אלה הם חוסר יכולת להתנגד לדחף לבצע פעולה כלשהי, גם כאשר האדם יודע שפעולה זו מזיקה לו או לאחרים, מתח או התרגשות לפני ביצוע הפעולה ושחרור והקלה אחריו. אצל חולים אלה, תלישת השיער היא פעולה של התנגדות למה שהשיער מסמל. הפעולה עצמה מלווה במתח והתרגשות לפני הביצוע ותחושת הקלה אחריו.

הטיפול המקובל בטריכוטילומניה מבוסס על שילוב של אמצעים פסיכולוגיים, קוגניטיביים והתנהגותיים, בשילוב עם טיפול תרופתי בתרופות נוגדות דיכאון. קיימות אפשרויות נוספות, שאינן כוללות טיפול תרופתי, כמו היפנוזה.

את ההנאה והריגוש שמשיגים טריכוטילומנים בתלישת שיער, חשים פירומנים כשהם מציתים אש. פירומניה מאופיינת גם במשיכה לאש והתעניינות בה או בפעולות הקשורות לכיבוי. פירומנים נמשכים לאש כבר מגיל צעיר. משיכה זו עולה במקביל להתבגרות המינית ובהמשך מתגבש אצל הפירומנים רצון להצית שריפה בעצמם. ההצתה הראשונה, אומר כץ, היא מעין מחסום. יש פירומנים שאינם מתגברים על מחסום זה ולמרות משיכתם לאש והתרגשותם ממנה אינם מציתים שריפות לעולם. לעומתם, אלה שמתגברים על המחסום מתארים חוויה של התרגשות אדירה. אחרי הפעם הראשונה הם מנסים לחזור על החוויה פעם נוספת. לפעמים הם מצליחים להימנע מהצתות לתקופות ארוכות, אבל בדרך כלל הם חוזרים להצית שריפות בתקופות מצוקה.

כמו פירומנים, גם קלפטומנים נוהגים לגנוב חפצים שלרוב אין להם צורך בהם. רוב הקלפטומנים, המהווים כ-5% מהגנבים הנתפסים בחנויות, נותנים את החפצים שגנבו לאחרים, מחזירים אותם או מחביאים אותם. לרוב המניע לגניבה אינו מצוקה כלכלית אלא הגניבה עצמה.
פרופסור פנחס דנון, מנהל המרכז הקהילתי לבריאות הנפש בבאר יעקב, אומר כי נזקיה הכלכליים של הקלפטומניה כבדים למדי.

בארצות הברית, לדוגמה, ערכן הכולל של הגניבות המדווחות הוא 3-2 מיליארדי דולרים בשנה. בהנחה שקלפטומנים אחראים ל-5% מהגניבות, ערך החפצים הנגנבים על ידם הוא כ-100 מיליון דולר בשנה. לדברי פרופסור דנון, קלפטומנים גונבים מתוך דחף בלתי נשלט כדי לשחרר לחץ שהצטבר אצלם, לנסות להרגיש טוב יותר או להקל על הדיכאון שבו הם שרויים. בדומה להפרעות אחרות הקשורות בחוסר שליטה בדחפים, קלפטומניה מאופיינת בתחושת מתח ולחץ לפני הגניבה. לאחר ביצוע הגניבה מופיעה תחושת הקלה ושחרור. בדרך כלל חש הקלפטומן אשמה וחרטה, שכן ידוע לו שהגניבה היא מעשה שלילי.

הסימפטומים האופייניים לקלפטומניה נוטים להופיע בתקופות של לחץ נפשי, למשל עקב אובדן או סיום מערכת יחסים. במקרים רבים הקלפטומנים סובלים מהפרעות נפשיות נוספות, כמו דיכאון או הפרעות אכילה. במחקרים מסוימים נמצא כי כרבע מהסובלות מבולמיה הן גם קלפטומניות.

לדברי פרופסור דנון, הטיפול בקלפטומניה הוא בעיקרו התנהגותי וקוגניטיבי. אם הקלפטומן סובל גם מדיכאון או חרדה, נעשה שימוש גם בטיפול תרופתי. השלב הראשון של הטיפול נועד לשנות את ההתנהגות המזיקה. בשלב זה מנסים ללמד את המטופל להתגבר על הדחף, להפחית את הלחץ ולהתגבר על מצבים מלחיצים. בהמשך עובר המטופל טיפול נפשי עמוק יותר.

דרך אחרת להשיג ריגוש היא הימורים כפייתיים. מהמרים כפייתיים חשים צורך להמר בסכומים הולכים וגדלים ואינם שולטים בצורך להמר. הם נוטים לשקר כדי להסתיר את היקף ההימורים ובמקרים רבים מבצעים פעולות לא חוקיות כדי להשיג כסף ולהמר בו. פרופסור דנון מעריך כי 5%-3% מהאוכלוסייה הם מהמרים כפייתיים. ההפרעה נפוצה יותר בקרב גברים מאשר בקרב נשים והיא שכיחה יותר בקרב בנים של מהמרים כפייתיים ושל אלכוהוליסטים. מהמרים כפייתיים רבים איבדו הורה או עברו חוויה של פרידת ההורים לפני שהגיעו לגיל 15. להימורים כפייתיים יש קשר גם לחוסר הנהגת משמעת על ידי ההורים וללימוד לא מספק של הדרך לנהל תקציב משפחתי. משפחה אשר שמה דגש על הישגים חומריים וחשיפה להימורים בתקופת ההתבגרות יכולה גם היא לתרום להתפתחות ההפרעה.

הימורים כפייתיים מביאים לעתים קרובות למעשים פליליים, כמו מעילות רחבות היקף בבנקים. לדברי פרופסור דנון, אף שהימורים מתקשרים בדרך כלל לבתי קזינו, אפשר להמר בצורה פתולוגית גם במסגרת חוקית כמו מפעל הפיס. רק בשנה האחרונה החל מפעל הפיס להיות מודע לבעיה ובחודשים האחרונים מוגבלת קניית כרטיסי גירוד על ידי קטינים. מכיוון שהימורים חוקיים נחשבים לנוהג נורמטיבי, רבים מהמהמרים הכפייתיים אינם מודעים לבעייתם ופונים לטיפול רק כאשר הם מגיעים לשפל המדרגה.

© 2015 כל הזכויות שמורות למיינד קליניק פרופסור גרינהאוס
STGBEAUTIFUL WEB
TECHNOLOGY
STG שיווק באינטרנט