צרו עימנו קשר
03-7778191
03-7778791

הטיפול בגרייה מגנטית למוח TMS במצבים של דיכאון עמיד

הגרייה המגנטית למוח, TMS, מתבצעת ע"י הצמדת סליל אלקטרומגנטי לראש והעברת גירויים מגנטיים בתדירות מסוימת ובעוצמה מדודה לתוך המוח.

הטיפול בגרייה מגנטית למוח TMS במצבים של דיכאון עמיד

הגרייה המגנטית למוח מתבצעת ע"י הצמדת סליל אלקטרומגנטי לראש והעברת גירויים מגנטיים בתדירות מסוימת ובעוצמה מדודה לתוך המוח. הגירויים המגנטיים גורמים לפעילות חשמלית טבעית בתאי המוח ולהפעלת רשתות עצביות. הטיפול ניתן לאזורים המעורבים בדיכאון, כאשר בהדרגה התפקוד של המוח חוזר למצבו הרגיל וכך הדיכאון עובר.

הטיפול בגרייה מגנטית הוכח כגורם המקל על סימפטומים של דיכאון. יעילות הטיפול בגרייה מגנטית נמוכה מיעילות הטיפול בנזעי חשמל (ECT) אך יתרונו הגדול של ה TMS הינו בתופעות הלוואי המועטות, בהשוואה לטיפול בנזעי חשמל.

לאחרונה, נחקר נושא תופעות הלוואי של TMS ותוצאות המחקר פורסמו בירחון היוקרתי JOURNAL OF CLINICAL PSYCHIATRY. בעבודה רחבת היקפים זו, נכללו כ 325 חולים שקבלו כל אחד מהם יותר מ- 10,000 גירויים מגנטיים. עד כה לא פורסמה אף עבודה בכמות כה משמעותית של גירויים מגנטיים לאוכלוסייה של חולים בדיכאון.

תוצאות המחקר הן חד משמעיות, TMS גורם לתופעות לוואי מועטות ובדרגות קלות עד בינוניות. התופעות השכיחות ,כולן, קשורות לכאב קל עד בינוני באזור בו ניתן הגירוי כגון: בקרקפת, סביב העיניים ובשיניים. תופעת לוואי אחרת היא רעידה קלה בשרירים, בזמן מעבר של הגירוי המגנטי.

יש לציין, שהטיפול ב-TMS ניתן באופן יומיומי ונמשך 30-45 ימים. החולים דיווחו על הקלה משמעותית ועל יכולת ההסתגלות לטיפול עם התקדמות הטיפול. תופעות לוואי כגון: פרכוסים, ירידה קוגניטיבית, פגיעה בזיכרון, הופעת מחשבות אובדניות ועוד, לא היו משמעותיות.

תוצאות המחקר חשובות במיוחד, מאחר שהחוקרים השוו בין טיפולים אמיתיים של TMS לבין טיפולי דמה, כך שהחולים לא הצליחו להבחין מתי ניתן להם טיפול אמיתי ומתי ניתן להם טיפול דמה. מחקר זה מוכיח ש TMS הינו טיפול בטוח, המתקבל בצורה טובה ע"י החולים. במידה ומחקרים נוספים יוכיחו את יעילותו יש סיכוי שה- TMS יהפוך לטיפול שגרתי בפסיכיאטריה.

© 2015 כל הזכויות שמורות למיינד קליניק פרופסור גרינהאוס
STGBEAUTIFUL WEB
TECHNOLOGY
STG שיווק באינטרנט