צרו עימנו קשר
03-7778191
03-7778791

הפרעה טורדנית כפייתית הסברים עובדות ואבחנה

הפרעה טורדנית כפייתית מאופיינת בהופעת מחשבות טורדניות, מעיקות, לא רצויות ופולשניות המלוות בהתנהגויות כפייתיות המיועדות לנטרל את המחשבות או למנוע אירוע או מצב מאיים.

"טורדניות" פירושה הרהורים, דחפים עקשניים חוזרים ונשנים. "כפייתיות" פירושה התנהגויות או פעולות חוזרות ונשנות שאדם מרגיש שהוא נדחף אליהן, כתגובה למחשבות או לפי כללים שיש לבצעם בנוקשות, שמיועדות למנוע מצוקה או להפחיתה. התנהגויות אלה אינן קשורות בקשר מציאותי לדבר שהן מיועדות לנטרל או למנוע, או שהן מוגזמות בעליל.

האדם מכיר בכך שה"דיבוק" הוא תוצר של תודעתו שלו. קיימת תובנה להפרזה שבמחשבות ובכפייתיות, שההתנהגות אינה רציונאלית, אך אינם מסוגלים לשלוט בה.הפרעה טורדנית כפייתית גורמת לאדם מצוקה רבה מאוד, גוזלת זמן רב מדי ומשבשת את תפקודו.

עובדות מרכזיות המתייחסות להפרעה טורדנית כפייתית

הפרעה טורדנית כפייתית נפוצה אצל נשים וגברים כאשר אין כמעט ההבדל בין המינים. אף שההפרעה מופיעה בדרך כלל בסוף גיל ההתבגרות או בתחילת תקופת הבגרות, היא לא נדירה גם בקרב ילדים. מחקרים מראים שההפרעה נפוצה בקרב 2-3 אחוזים מהאוכלוסייה. ברוב המקרים, ההפרעה מופיעה בהדרגה ויש לה נטייה להתפשט לתחומים שונים ולהפוך לחמורה וכרונית. רוב בעלי ההפרעה, כ- 98%, מתנסים בשני המרכיבים של ההפרעה. רובנו מתנסים במחשבות טורדניות קלות וגם מתנהגים לפעמים התנהגות חוזרת ונשנית.

כדי להבחין בהבדל בין תקין לחריג חשוב להתייחס למספר גורמים:
התדירות של הטורדנות
העוצמה של הטורדנות
מידת המצוקה
מידת ההתנגדות למחשבות
משך הזמן שמשקיעים לבצע התנהגויות כפייתיות.

© 2015 כל הזכויות שמורות למיינד קליניק פרופסור גרינהאוס
STGBEAUTIFUL WEB
TECHNOLOGY
STG שיווק באינטרנט