צרו עימנו קשר
03-6962733
03-6962745

התמכרויות שלא ידעתם עליהם

צור קשררוצה להזריק לעצמכם דיאט קולה לווריד? לא מצליחים להיפרד מהנייד? אולי אתם מחפשים מסך טלוויזיה קטן שתוכלו להתהלך איתו 24/7? אם חבר שותה אלכוהול בכמויות גם כשהוא לא בבר, בוודאי תדעו להזהיר אותו מפני התמכרות, אבל האם תוכלו לזהות את הסימנים גם להתמכרויות אחרות, שאולי אפילו לא שמעתם עליהן - אצלך או אצל אחרים? כאן נביא לכם דוגמאות להתמכרויות כאלה. כיצד תזהו את הסימנים, מה הסכנות ואיך יוצאים מזה?
מתוך: מגזין COSMOPOLITAN

שיא השיזוף

"ההתמכרות שלי התחילה בתיכון", מספרת רונה, 25. "תמיד אהבתי להשתזף על חוף הים. הייתי שורצת על החוף כל החופש הגדול ובזמן הלימודים עושה מרתון שיזוף בכל סוף שבוע. בשלב מסוים התחלתי להבריז רק כדי ללכת להשתזף ואז הבנתי שאני ממש מכורה לזה. אני אוהבת להיות בשמש ואני גם אוהבת את התוצאות. קשה לי לתחזק את השיזוף. זה לוקח זמן ובחורף אני מוציאה מאות שקלים בכל חודש על שיזוף במכון אבל אני לא יכולה לוותר עליו. אפשר לומר שאני מכורה כבדה", היא מודה.

רונה היא לא היחידה. התמכרות לשיזוף היא תופעה המתחילה לקבל תשומת לב גם ממומחים לנושא. ממחקרים עולה שקרינה הנפלטת מהשמש או ממיטות השיזוף גורמת לגוף לשחרר הורמונים היוצרים תחושת "היי", הדומה לתחושה הנגרמת מסמים ומאלכוהול ולכן אפשר להתמכר גם לשיזוף. בארצות הברית כבר הדביקו שם לתופעה: Tanorexia.

התמכרות היא התנהגות כפייתית החוזרת על עצמה. אפשר לומר שאם ישנו הרגל מסוים המפריע למהלך החיים התקין מבחינה חברתית, מקצועית וכמובן מבחינה בריאותית, הוא מוגדר כהתמכרות. מי שמשתזפת מדי פעם ומאוד נהנית מזה היא לא מכורה, אבל כשהשיזוף בא על חשבון מפגשים חברתיים או עבודה, או כשממשיכים להשתזף למרות פגיעה בעור, מדובר בהחלט בהתמכרות הפוגעת בתפקוד וזאת מבלי להזכיר את הכסף המושקע בתחזוק השיזוף.

סיליקון במקום דרום אמריקה

אם חשבתם שרונה משקיעה כסף רב בהתמכרות שלה, עוד לא ראית כלום. גלית, 29, השקיעה קרוב למאה אלף שקלים בהתמכרות שלה. "התמכרתי לניתוחים פלסטיים", היא מתוודה. "את הניתוח הראשון עשיתי בתיכון. רציתי לעשות ניתוח אף כבר מגיל 13 ואחרי שנים של נדנודים, כשהייתי בת 17, אמא שלי הסכימה לשלם עליו. אחרי שהשתחררתי מהצבא התחלתי לחסוך כסף לטיול בדרום אמריקה אבל בסוף ניצלתי אותו להגדלת חזה. עשיתי גם שתי שאיבות שומן, הורדת שיער בלייזר מכל הגוף והזרקות קולגן לשפתיים", היא מסכמת.

"חשוב לי להיראות טוב ואני חושבת שהניתוחים עוזרים לתקן כל מיני דברים שמפריעים לי. התמכרתי לניתוחים, אבל אני יודעת לשים את הגבול. ראיתי בחורות שנראות מנותחות לגמרי וזה מכוער. אני לא אגיע לרמה כזאת אבל אני גם יודעת שלא אפסיק. בשנה הבאה אהיה בת 30 וכשיהיו לי קמטים ארצה להזריק בוטוקס ואולי גם הרמת גבות כדי 'לפתוח' את העין". גלית מרוצה מהניתוחים שעברה, אבל היא מודה שהיא פוחדת מניתוחים נוספים. "הניתוחים תמיד קצת מלחיצים ויש בהם סוג של סיכון, בייחוד כשזה ניתוח הכולל הרדמה כללית. תמיד יש את הפחד שמשהו יתפקשש או שהניתוח לא יצליח ואני אצטרך ניתוח מתקן". היא מסבירה.

SEX ללא הפסקה

ברור שהתמכרות לניתוחים פלסטיים עלולה להיות מסוכנת לבריאות, אבל זו לא הסכנה היחידה בהתמכרות. "התמכרות מסוכנת משום שהיא בעצם פוגעת בכל מישורי החיים", מסביר פרופסור פנחס דנון, מנהל המחלקה הפסיכיאטרית בבית החולים באר יעקב. "מלבד סכנה בריאותית, יש גם סכנה של פיטורים כתוצאה מההתמכרות. אם ההתמכרות מחייבת הוצאות כספיות יש סכנה של התדרדרות לשקרים ולגניבה וכמובן הסכנה שבהרס מערכות יחסים עם חברים, עם משפחה ועם בני זוג".

נטע, 23, חוששת מאוד מההשפעה של ההתמכרות שלה לסקס על הקשר עם בן זוגה. "מאז הפעם הראשונה שלי בגיל 15, אני לא חושבת שעברו יומיים מבלי שעשיתי סקס", היא מספרת. "בתקופות שלא היה לי חבר הייתי שוכבת עם האקסים שלי והחשק שלי רק הלך וגדל. לא הבנתי בכלל שזו בעיה עד שהחבר שלי אז התגייס. הייתי ממש חרמנית והוא פשוט לא היה בסביבה ולכן התחלתי לבגוד בו. הרגשתי נורא עם מה שעשיתי. אהבתי אותו וממש לא רציתי שהוא ייפגע אבל לא יכולתי לשלוט בעצמי. בסוף הוא גילה ועזב אותי.

היה לי ממש קשה להתגבר על הפרידה הזאת ולקח לי זמן עד ששוב מצאתי אהבה. החבר הנוכחי שלי יודע שבגדתי בעבר ושאני צריכה סקס כל יום כדי שלא אתפתה לבגוד. בהתחלה הוא כמובן לא התלונן אבל כל עוד שנינו גרים עם ההורים, זה מסובך להיפגש כל יום ואנחנו רבים הרבה על העניין הזה. להיות מכורה למין אולי נשמע סבבה אבל הייתי רוצה להפסיק. אני לא רוצה להתנזר אבל הלוואי שהייתי יכולה להסתפק בפחות ולא לפחד כל כך שאבגוד או שחס וחלילה אחלה במחלת מין. חשבתי ללכת לטיפול אבל חוץ מהחבר שלי אף אחד לא יודע שאני מכורה לסקס ואני מתביישת לספר על זה", היא מודה.  

בעיות בתקשורת

"ההורים שלי ניסו לגמול אותי כבר כמה פעמים", צוחקת חן, 19, המכורה ל SMS. "הם ניתקו את הטלפון הנייד שלי אבל עשיתי בלגן והם חיברו אותו בחזרה. אני אובססיבית לטלפון הנייד שלי ואני לא יכולה להעביר את היום בלי לשלוח ולקבל הודעות. החבר שלי כבר יודע שאכעס אם הוא לא יענה ל-SMS שלי לכן הוא ממושמע ותמיד עונה. הוא אפילו עבר לחברה סלולארית שאני נמצאת בה כדי לחסוך בכסף על ההודעות שהוא שולח אליי. אני יודעת שזו התמכרות בעייתית שעולה הרבה כסף להורים שלי, אבל אם אפסיק אהיה מנותקת מהעולם וזה יהיה סיוט."

גם את קרן, 24, ניסו לגמול בכוח, רק שאצלה הניסיון הצליח. "ההתמכרות שלי לטלוויזיה התחילה בצבא. כל יום כשחזרתי מהבסיס, הייתי נכנסת הביתה וישר פותחת את הטלוויזיה. כשהשתחררתי לא ידעתי מה אני רוצה לעשות והייתי יושבת מול הטלוויזיה כל היום: בבוקר אופרות סבון, בצהריים תוכניות אירוח, אחר כך כמה סרטים ואז הסדרות של הערב. התמכרתי לתוכניות שראיתי ולא הסכמתי לצאת מהבית או לעשות משהו שהתנגש בשידור הסדרות שלי.
החברות שלי התעצבנו שאי אפשר לקבוע איתי שום דבר ובשלב מסוים הן החליטו להתערב. הן דיברו איתי ושאלו אותי איך אני מרגישה, למה אני רואה כל כך הרבה טלוויזיה ומה הן יכולות לעשות כדי לעזור לי להיגמל? מזל שיש לי חברות כאלה. יש בנות שפשוט היו מנתקות את הקשר, אבל להן היה מספיק אכפת כדי להבין שיש משהו מאחורי ההתמכרות הזאת. בעזרת העידוד שלהן זה עבר לי". 

איך להתמודד עם ההתמכרות

אם גם אתם חושדים שהחברים שלכם מכורים, תבדקו אם אתם מזהים את הסימנים המעידים על התמכרות.
"אין טעם לנסות לגמול בכוח אף אחד", מסביר פרופסור דנון. "מי שלא רוצה להיגמל, שום כוח בעולם לא יוכל לעזור לו. אם רוצים לעזור כדאי להציע תמיכה, להתעניין ולבדוק איך אפשר לעזור. לא לכפות אלא לשכנע את המכור/ה להפסיק ולהציע עזרה בהתמודדות עם פיתויים", הוא מציע. הרבה פעמים התמכרות היא סימפטום לבעיה נפשית עמוקה יותר.

בחורות המתקשות להתמודד עם חסכים רגשיים, בעלות חוסר ביטחון עצמי, הסובלות מחרדות או מדיכאון, עלולות לחפש מפלט מהקשיים בכל מיני אמצעים, כמו מין למשל. הניסיון לברוח מהתמודדות עלול להוביל להתמכרות. טיפול בהתמכרות מתמקד קודם כל בשינוי הרגלי השימוש הכפייתיים. באמצעות טיפול התנהגותי אפשר להשתלט על ההתמכרות ולהצליח להתמודד עם מצבים של פיתויים. אחרי שתהליך הגמילה מסתיים אפשר להמשיך לטיפול פסיכולוגי ולהגיע לשורש הבעיה שגרמה להתמכרות מלכתחילה. הצטרפות לקבוצת תמיכה יכולה להועיל בהתמודדות עם התמכרות ולפעמים אפילו להחליף טיפול פרטני עם מטפל.

באתר זה תוכלו למצוא פורום להתמכרויות בניהולו של פרופסור פנחס דנון.
מתוך: מגזין COSMOPOLITAN

"מיינד קליניק" הינו מרכז לטיפול ועזרה בגמילה מסמים, אלכוהול והתמכרויות אחרות. צוות מיומן מטפל בסובל וסביבתו כדי להתגבר על בעיותיו ולבנות חיים בריאים יותר. בצוות של מיינד קליניק עובדים פסיכיאטרים, פסיכולוגים, עובדים סוציאליים, פסיכותרפיסטים וחונכים אשר לוקחים חלק בתוכנית טיפולית רב מקצועית.

© 2015 כל הזכויות שמורות למיינד קליניק פרופסור גרינהאוס
STGBEAUTIFUL WEB
TECHNOLOGY
STG שיווק באינטרנט