צרו עימנו קשר
03-7778191
03-7778791

חדשות טובות לסובלים מדיכאון

טיפול בגרייה מגנטית למוח (TMS) במצבים של דיכאון עמיד אושר על ידי ה- FDA בחודש אוקטובר 2008. טיפול ב TMS מזרז את השפעת התרופות האנטי דיכאוניות ומקטין משמעותית את הסבל של החולה. "מיינד קליניק" הינו המרכז היחיד שמטפל ב-TMS במסגרת פרטית בישראל.
בתחילת חודש אוקטובר 2008 אישר מנהל התרופות של ארצות הברית את השימוש במכשיר לגרייה מגנטית למוח -TMS לטיפול בדיכאון עמיד לתרופות. גרייה מגנטית למוח TMS – הינה שיטה חדשה, לא חודרנית, לטיפול בדיכאון שלא הגיב מספיק לטיפול תרופתי. האישור שניתן על ידי מנהל התרופות הוא ייחודי עבור המכשיר NeuroStar של החברה האמריקאית Neuronetics .

דיכאון הינה מחלה נפוצה ביותר בעולם. בין 10-20% מאוכלוסיית העולם תסבול מגל של דיכאון לפחות פעם אחת בחיים. לעיתים קרובות הדיכאון חוזר על עצמו ומחקרים מבוקרים מראים כי הלוקים בדיכאון סובלים בממוצע מ 3-4 גלים של דיכאון במהלך החיים. כאשר מדברים על דיכאון צריך להתייחס גם למצבים של מניה דפרסיה. כידוע, הלוקים במחלת המניה דפרסיה סובלים מגלים של מניה, שהם מצבים של פעילות יתר, חוסר צורך בשינה, מצב רוח מרומם או תוקפני, בזבוזים ועוד, וגם מגלים של דיכאון. במניה דפרסיה יש למעשה מנה כפולה של חולי ואז גם תדירות גדולה יותר של גלים.

הטיפולים התרופתיים לדיכאון ולמניה התקדמו מאוד בשנים האחרונות. היעילות של התרופות עלתה מאוד וגם תופעות הלוואי התמתנו למרות שהן עדיין משמעותיות. אך בכל זאת הטיפול בדיכאון לא פשוט. במחקרים עם מספר רב של משתתפים, במיוחד המחקר בשם STAR*D אשר טיפל ביותר מ- 4000 חולים, הוכח כי דיכאון הינה מחלה מורכבת לטיפול. לעיתים קרובות הטיפול הראשוני לא מניב תגובה טיפולית מספקת ויש צורך להחליפו או לשלב מספר תרופות.

המחקר STAR*D הראה כי למרות שימוש שיטתי ב- 4 טיפולים תרופתיים שונים, 37% מהחולים בדיכאון שגויסו למחקר, עדיין היו שרויים בדיכאון בסוף השנה הראשונה של המחקר.
הדיכאון שלא מגיב מספיק לטיפול תרופתי נקרא בשפה המקצועית דיכאון עמיד לטיפול Treatment Resistant Depression –TRD . לפי המחקרים שציטטנו, כ- 30-40 אחוז ממצבי הדיכאון נכנסים לקטגוריה של דיכאון עמיד. על המספרים האלו צריך להוסיף את החולים שלא מצליחים להסתדר עם תופעות הלוואי של התרופות. אוכלוסיה של חולים בדיכאון עמיד נמצאת בהחלט בסיכון מוגבר. ההשפעה השלילית של הדיכאון על האדם הינה רבה. קיים סבל אישי ומשפחתי רב וגם פגיעה תפקודית משמעותית. חולים בדיכאון עמיד עשויים להרגיש ייאוש משמעותי ואז לחשוב ואף לבצע מעשים קיצוניים כמו ניסיונות אובדניים.

הגישה הטיפולית לדיכאון עמיד חייבת להיות אינטגרטיבית ואינטנסיבית ולכלול מרכיבים תרופתיים בשילוב של פסיכותרפיה-טיפול בשיחות. ידוע שהטיפול בגישות של פסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית יכול להקנות כלים טיפוליים שיעזרו לחולה גם במניעת גלים חוזרים של דיכאון. מאחר והתגובה לטיפול תרופתי הינה חלקית, בהרבה מקרים צריך לפתח שיטות טיפוליות חדשות כמו הגרייה המגנטית-TMS. האישור של ה- FDA מאפשר היום להשתמש גם בגרייה מגנטית למוח-TMS לטיפול בדיכאון עמיד. TMS הינה שיטה טיפולית חדשה בה מועברים למוח פולסים מגנטיים בעצמה גבוהה דרך סליל שנצמד לקרקפת. פולסים אלו מפעילים רשתות של תאי מוח שלא מתפקדים כראוי בזמן הדיכאון. סידרה טיפולית של TMS גורמת להתייעלות של הפעילות החשמלית של אותן הרשתות של תאי המוח וכך משפרת סימפטומים כמו: מצב הרוח, תיאבון, מיניות, רצייה, שינה ועוד. הרשתות של תאי המוח מתקשרות ביניהן בעזרת חומרים הנקראים נוירוטרנסמיטורים- והידוע מכולם הוא הסרוטונין. סידרה טיפולית עם TMS גורמת לכך שהרמה של חומרים אלו תחזור לנורמה. TMS יכול גם לזרז את השפעת התרופות נוגדות הדיכאון, לכן ייעוד נוסף של הטיפול הינו לקצר את הזמן בו החולה שרוי במצב הקשה של הדיכאון.

ב TMS המטופל יושב בנוח על כורסה ומדווח למטפל על מצבו, כך שהמטפל יכול להתאים את הטיפול בזמן אמת. TMS ניתן ללא הרדמה כלל והאדם מרגיש תחושה של דקירות קלות בקרקפת. TMS לא גורם להפרעות בזיכרון ומייד עם סיום הטיפול, האדם יכול לחזור לפעילות רגילה ומלאה. TMS ניתן בצורה של פולסים איטיים לאזור הימני הקדמי של הראש או של פולסים מהירים לאזור השמאלי הקדמי של הראש. לעיתים קרובות, נותנים את הטיפול בצורה משולבת, גם איטי וגם מהיר. כל טיפול נמשך כ 30-40 דקות ויש צורך בכ 20-30 טיפולים (טיפול אחד כל יום) כדי להרגיש את מלוא ההשפעה של הטיפול.

הצוות הרפואי של "מיינד קליניק" הינו בין המובילים בעולם בתחום ה- TMS. כבר יותר מ 10 שנים שאנו מעורבים במחקר של TMS ופרסמנו עבודות רבות המוכיחות את ההשפעה החיובית של TMS על הסובלים מדיכאון. האישור שניתן על ידי מנהל התרופות בארצות הברית ומשרד הבריאות בישראל מגבה את הניסיון הרב והבטוח שצוות "מיינד קליניק" צבר בטיפול של חולי דיכאון. "מיינד קליניק" הינו המרכז הטיפולי היחיד בישראל בו ניתן לבצע TMS במסגרת פרטית.

© 2015 כל הזכויות שמורות למיינד קליניק פרופסור גרינהאוס
STGBEAUTIFUL WEB
TECHNOLOGY
STG שיווק באינטרנט