צרו עימנו קשר
03-7778191
03-7778791

חרדה חברתית - סימנים ותסמינים של ההפרעה

צור קשראנשים הסובלים מחרדה חברתית נוטים לא להעריך מספיק את כישוריהם החברתיים. הם מודעים מאוד לסימנים הגופניים של עצבנותם, כגון הסמקה או הזעה, והם סבורים שגם האחרים מבחינים בסימנים אלה. הם גם נוטים להעריך יותר מדי את היכולת החברתית ואת רמת הנינוחות של אנשים אחרים.

חרדה חברתית - סימנים ותסמינים של ההפרעה

חלק מן הסימנים והתסמינים כוללים:
פחד קיצוני ממצב בו אתה צריך לפגוש אנשים חדשים או מזה שאחרים עשויים לשפוט אותך.
המצבים החברתיים המפחידים גורמים לחרדה קשה או להימנעות מהם.
מצב חברתי המעורר חרדה גורם לתסמינים גופניים, כמו: הסמקה, הזעה, רעד, שרירים נוקשים, קול רועד, יובש בפה או דפיקות לב.

אנשים עם חרדה חברתית נוטים לא להעריך מספיק את כישוריהם החברתיים. הם מודעים מאוד לסימנים הגופניים של עצבנותם (הסמקה, הזעה ועוד) והם סבורים שגם האחרים מבחינים בסימנים אלה. הם גם נוטים להעריך יותר מדי את היכולת החברתית ואת רמת הנינוחות של אנשים אחרים. החרדה מפני ההתנהגות בציבור עשויה להגשים את עצמה, כיוון שעצבנות קיצונית יכולה לגרום לביצועים גרועים וביצוע גרוע עשוי להעצים את הדאגה ממצב של מבוכה בציבור בעתיד.
 

חרדה חברתית - השפעות

ההשפעות של חרדה חברתית שונות מאדם לאדם. פחד מדיבור בפני קהל עשוי לחסום את ההתקדמות בעבודה במשרות של ניהול או קידום מכירות, אך יש לו השפעה מוגבלת לגבי פועל בניין. לעומת זאת, פחד מאכילה במסעדה או מכניסה לבית-שימוש ציבורי יכול להגביל בצורה חמורה את חיי האדם. כמות האנרגיה המושקעת בהימנעות ממצבים מפחידים שונה גם היא מאדם לאדם. עבור חלק מן האנשים הסובלים מחרדה חברתית, התנהגות נמנעת עשויה להשתלט על חייהם, אחרים הולכים קדימה עם הפעילות המאיימת אך סובלים מחרדה קיצונית לפני, בזמן ואחרי האירוע.

בעיות אחרות

הפעם הראשונה שאדם הסובל מחרדה שכזו בא לבקש עזרה היא בדרך-כלל בגלל הפרעה אחרת לחלוטין. דיכאון והפרעת אימה הן דוגמאות להפרעות אשר גורמות לאנשים ללכת לרופא. לאנשים הסובלים מדיכאון יש תחושה מתמשכת של עצבות ואובדן הנאה אשר מפריעה לחיי היומיום. לאנשים הסובלים מהפרעת פאניקה יש התקפות חוזרות של פחד עז, לעיתים ללא כל סיבה נראית לעין. ליבם פועל במהירות, הם סובלים מכאב בחזה ומקוצר נשימה והם חשים שמשהו נורא עומד לקרות. דיכאון והפרעות אימה הן הפרעות שניתן לטפל בהן והן מופיעות לעתים קרובות עם הפרעת חרדה חברתית. אם אחד מן התסמינים נשמע לך מוכר, ספר זאת מייד לרופא שלך, כך שהוא יוכל לבצע את השינויים הדרושים בתוכנית הטיפול שלך.
 

אלכוהול ותרופות מחמירים את המצב

חלק מן האנשים עם הפרעת חרדה שכזו עשויים להיעזר באלכוהול או בתרופות להרגעה כדי להתמודד עם מצבים חברתיים. למעשה, כרבע מכל האנשים הסובלים מחרדה חברתית משתמשים לרעה באלכוהול. למרות שאלכוהול או תרופות נראים כעוזרים בתחילה, הם גורמים להתמכרות במשך הזמן. טיפול נכון בהפרעה עשוי להפחית את התלות באלכוהול ובתרופות הרגעה באנשים הסובלים מהפרעה זו.

קרא עוד: טיפול בדיכאון
קרא עוד: דיכאון קליני

© 2015 כל הזכויות שמורות למיינד קליניק פרופסור גרינהאוס
STGBEAUTIFUL WEB
TECHNOLOGY
STG שיווק באינטרנט