צרו עימנו קשר
03-7778191
03-7778791

טיפול בדיכאון עמיד לתרופות - לכו על גרייה מגנטית

צור קשרמהפכה ב-טיפול בדיכאון עמיד לתרופות: הכירו את גרייה מגנטית למוח - שיטה בה מועברים למוח פולסים מגנטיים. גרייה מגנטית יעילה, לא כואבת ועכשיו אפילו מאושרת ע"י הFDA- מינהל התרופות האמריקאי.

מהפכה ב-טיפול בדיכאון עמיד לתרופות: הכירו את הגרייה המגנטית למוח - שיטה בה מועברים למוח פולסים מגנטיים. גרייה מגנטית יעילה, לא כואבת, ועכשיו אפילו מאושרת ע"י מינהל התרופות האמריקאי. בתחילת חודש אוקטובר 2008 אישר מינהל התרופות של ארה"ב את השימוש במכשיר לגרייה מגנטית למוח - TMS ל-טיפול בדיכאון עמיד לתרופות.

גרייה מגנטית למוח הינה שיטה חדשה לא חודרנית ל-טיפול בדיכאון שלא הגיב מספיק לטיפול תרופתי. האישור שניתן על ידי מינהל התרופות הוא ייחודי עבור המכשיר NeuroStar של החברה האמריקאית Neuronetics. דיכאון הינה מחלה מאוד נפוצה בעולם. בין 10%-20% מאוכלוסיית העולם תסבול מגל של דיכאון לפחות פעם אחת בחיים. לעתים קרובות הדיכאון חוזר על עצמו ומחקרים מבוקרים מראים שהלוקים בדיכאון סובלים בממוצע משלושה-ארבע גלים של דיכאון במהלך החיים.

כאשר מדברים על דיכאון צריך להתייחס גם למצבים של מניה דפרסיה. כידוע, הלוקים במחלת המניה דפרסיה סובלים מגלים של מניה, שהם מצבים של פעילות יתר, חוסר צורך בשינה, מצב רוח מרומם או תוקפני, בזבוזים, ועוד, וגם מגלים סימנים של דיכאון. במניה דפרסיה יש למעשה מנה כפולה של חולי ואז גם תדירות גדולה יותר של גלים.

הטיפולים התרופתיים לדיכאון ולמניה התקדמו מאוד בשנים האחרונות. היעילות של התרופות עלתה מאוד וגם תופעות הלוואי התמתנו למרות שהן עדיין משמעותיות. אך בכל זאת ה-טיפול בדיכאון לא פשוט. במחקרים עם מספר רב של משתתפים, במיוחד במחקר מסוים בשם STAR*D שטיפל ביותר מ-4,000 חולים, הוכח כי דיכאון הינה מחלה מורכבת לטיפול.
לעתים קרובות ה-טיפול בדיכאון הראשוני לא מניב תגובה טיפולית מספקת ויש צורך להחליפו או לשלב מספר תרופות. מחקר ה-STAR*D הראה כי למרות שימוש שיטתי בארבע טיפולים תרופתיים שונים, 37% מהחולים בדיכאון אשר גויסו למחקר, עדיין היו שרויים בדיכאון בסוף השנה הראשונה של המחקר.

הדיכאון שלא מגיב מספיק לטיפול תרופתי נקרא בשפה המקצועית "דיכאון עמיד לטיפול" - Treatment Resistant Depression - TRD.

כאמור, לפי המחקרים כ-30%-40% ממצבי הדיכאון נכנסים לקטגוריה של דיכאון עמיד. על המספרים האלו צריך להוסיף את החולים שלא מצליחים להסתדר עם תופעות הלוואי של התרופות. אוכלוסיה של חולים בדיכאון עמיד נמצאת בהחלט בסיכון מוגבר.

ההשפעה השלילית של הדיכאון על האדם הינה רבה. קיים סבל אישי ומשפחתי רב וגם פגיעה תפקודית משמעותית. חולים בדיכאון עמיד עשויים להרגיש ייאוש משמעותי ואז לחשוב ואף לבצע מעשים קיצוניים כמו ניסיונות אובדניים.

הגישה הטיפולית לדיכאון עמיד חייבת להיות אינטגרטיבית ואינטנסיבית ולכלול מרכיבים תרופתיים בשילוב של פסיכותרפיה - טיפול בשיחות. ידוע כי הטיפול בגישות של פסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית יכול להקנות כלים טיפוליים שיעזרו לחולה גם במניעת גלים חוזרים של דיכאון.
מאחר והתגובה לטיפול תרופתי הינה חלקית בהרבה מקרים צריך לפתח שיטות טיפוליות חדשות כמו הגרייה המגנטית TMS. האישור של ה-FDA מאפשר היום להשתמש גם בגרייה מגנטית למוח ל- טיפול בדיכאון עמיד לתרופות.

הכל על גרייה מגנטית

גרייה מגנטית הינה שיטה טיפולית חדשה בה מועברים למוח פולסים מגנטיים בעצמה גבוהה דרך סליל שנצמד לקרקפת. פולסים אלו מפעילים רשתות של תאי מוח שלא מתפקדים כראוי בזמן הדיכאון. סידרה טיפולית של גרייה מגנטית גורמת להתייעלות של הפעילות החשמלית של אותן הרשתות של תאי המוח וכך משפרת סימפטומים כמו מצב רוח, תיאבון, מיניות, רצייה, שינה ועוד.
הרשתות של תאי המוח מתקשרות ביניהן בעזרת חומרים שנקראים נוירוטרמסמיטרים - והידוע מכולם הוא הסרוטונין. סידרה טיפולית עם גרייה מגנטית גורמת לכך שהרמה של חומרים אלו תחזור לנורמה. גרייה מגנטית יכולה גם לזרז את השפעת התרופות הנוגדות דיכאון, לכן יעוד נוסף של הטיפול הינו לקצר את הזמן בו החולה שרוי במצב הקשה של הדיכאון.

בגרייה מגנטית המטופל יושב בנוח על כורסה ומדווח למטפל על מצבו, כך שהמטפל יכול להתאים את הטיפול בזמן אמת. גרייה מגנטית ניתנת ללא הרדמה כלל והאדם מרגיש תחושה של דקירות קלות בקרקפת. הטיפול לא גורם להפרעות בזיכרון ומייד עם סיום הטיפול האדם יכול לחזור לפעילות רגילה ומלאה.

הטיפול ניתן בצורה של פולסים איטיים לאזור הימני הקדמי של הראש או של פולסים מהירים לאזור השמאלי הקדמי של הראש. לעתים קרובות נותנים את הטיפול בצורה משולבת, גם איטי וגם מהיר. כל טיפול נמשך כ-30-40 דקות וצריך כ-20-30 טיפולים (טיפול אחד כל יום) כדי להרגיש את מלוא ההשפעה של הטיפול.

קרא עוד: דיכאון קליני
קרא עוד: מאניה דיפרסיה

© 2015 כל הזכויות שמורות למיינד קליניק פרופסור גרינהאוס
STGBEAUTIFUL WEB
TECHNOLOGY
STG שיווק באינטרנט