צרו עימנו קשר
03-7778191
03-7778791

טיפול בהפרעה כפייתית

טיפול בהפרעה כפייתית

הפרעה כפייתית טורדנית - אפשר לשים לזה סוף!
הפרעה כפייתית טורדנית מטופלת באמצעות טיפול התנהגותי- קוגניטיבי בשילוב תרופות
.
קרוב לשלושה אחוזים מן האוכלוסייה סובלים מרמה כזו או אחרת של הפרעה כפייתית טורדנית, אשר לא רק גוזלת זמן רב מסדר יומם, אלא חמור מכך מובילה אותם למצוקה גדולה ופוגעת בתפקודם התקין.

הפרעה מפריעה

הפרעה כפייתית טורדנית מאובחנת כאשר המטופל חווה מחשבות טורדניות, אשר פולשות לראשו בניגוד לרצונו ואינן עוזבות עד לביצוען של פעולות כפייתיות, המסייעות להרגיעו. אך הרגיעה מושגת הינה לזמן קצר בלבד עד שהמחשבות הטורדניות שוב פולשות ומאיימות. למעשה ביצוע של התנהגות כפייתית רק מחמירה ומקבעת את ההפרעה.

כמובן, שלמחשבות טורדניות אין ביסוס מציאותי ולפעילויות הכפייתיות אין שום השפעה האירועים במציאות. עם זאת, למרות שהאדם מודע לכך שמחשבותיו הן אינן רציונאליות, אין לו יכולת לשלוט בהן והוא לא מצליח להתגבר על הדחף לבצע את הטקסים המרגיעים. פרופ' לאון גרינהאוס מומחה בשילובים תרופתיים למצבים פסיכיאטריים מורכבים על: פחד מלכלוך וזיהום חיידקים, פחד לפעול מתוך אלימות, למשל: הורה החושש שיפגע בילדו, חששות מוגזמים שיקרה משהו רע לקרובים, פחד לאבד חפץ חשוב, צורך כפייתי בסדר מסוים ועוד.


השילוש הקדוש

במרכז מיינד קליניק מצאו כי הפרעה כפייתית טורדנית ניתנת לטיפול בצורה הטובה ביותר באמצעות שילוב בין טיפול התנהגותי- קוגניטיבי, שיטת ביופידבק וטיפול תרופתי. הטיפול ההתנהגותי- קוגניטיבי מסייע למטופל להתמודד בצורה יעילה עם הפחדים המתעוררים בו ולהפסיק את ההתנהגויות הכפייתיות הפוגעות בתפקודו התקין. בפן ההתנהגותי, נחשף החולה באופן הדרגתי למצבים הנתפסים בעיניו כמאיימים תוך כדי עידוד המסייע לו להימנע מביצוע ההתנהגות הכפייתית הנלווית. בפן הקוגניטיבי פועלים לשינוי צורת החשיבה וחיזוק השליטה במחשבות הטורדניות.

הודות לשילוב של שיטת הביופידבק בטיפול, מפתח המטופל מיומנויות להפחתת החדרה ורוכש כלים להרגעה עצמית שמביאה להכחדה מוחלטת של מחשבות טורדניות. במסגרת הטיפול בביופידבק נלמדות שיטות הרפיה שונות ותרגילי נשימה המסייעים בהתגברות על תחושת החרדה. במהלך הטיפול רוכש המטופל טכניקות המסייעות בהרגעת המתח בגוף, כאשר את המדדים, ותוצאות הטיפול הוא רואה בצג המחשב.

גישה נוספת לטיפול בהפרעה כפייתית טורדנית היא נוירו פידבק. זהו סוג של טיפול שנועד להשפיע ישירות על הפעילות החשמלית של המוח. טיפול זה מאפשר לשפר את זרימת הדם במוח וכתוצאה מכך לשפר תפקודו של המוח. הצלחת הטיפול בטכנולוגיה של נוירו פידבק הוכחה במחקרים שנערכו בארץ וברחבי העולם.

בנוסף, בגלל שהפרעה כפייתית טורדנית לעיתים קרובות עקשנית מאוד, שימוש בתרופות הינו הכרחי על מנת לסייע בהתגברות על ההפרעה, ובכדי לאפשר למטופל ליישם את הכלים הנלמדים בטיפול התנהגותי – קוגניטיבי. הטיפול התרופתי תורם להפחתת תדירות הופעת ההפרעה. כמו כן, שימוש בתרופות מסייע להתגבר על הדיכאון, אשר נחשב לנפוץ בקרב הסובלים מהפרעה כפייתית טורדנית.

חשוב לציין כי טיפול תרופתי לבדו אולי יסייע בהעלמת ההפרעה, אך מרגע בו יפסיק המטופל את נטילת התרופות תשוב ההפרעה ותופיע מחדש. לכן, רק שילוב בין טיפול תרופתי וטיפול התנהגותי – קוגניטיבי יעזור למנוע הישנות הפרעה כפייתית טורדנית בעתיד.

 

טיפול בהפרעה כפייתית - הוכיח את עצמו


הפרעה כפייתית טורדנית ניתנת לטיפול במרכז מיינד קליניק על ידי צוות מקצועי ומומחה בתחום. הגישה המשולבת העומדת בבסיס עבודתנו הוכיחה את עצמה מבחינה מחקרית וקלינית, כגישה יעילה המאפשרת לסובלים ללמוד לשלוט בסימפטומים ולמנוע את חזרתה של ההפרעה בעתיד.

במרכז מיינד קליניק אנו מטפלים במגוון סוגים רחב של הפרעה כפייתית טורדנית, בכלל זה הפרעות הקשורות לניקיון ורחצה, לבדיקות, לחזרות נשנות על פעולות שונות, אובססיה לסדר, אגירה של חפצים ועוד.

כדאי לקרוא: מאמר של פרופסור לאון גרינהאוס על הפרעה כפייתית טורדנית.

קרא עוד: דיכאון קליני
קרא עוד: טיפול בדיכאון

© 2015 כל הזכויות שמורות למיינד קליניק פרופסור גרינהאוס
STGBEAUTIFUL WEB
TECHNOLOGY
STG שיווק באינטרנט