צרו עימנו קשר
03-6962733
03-6962745

טיפול בהתמכרויות

טיפול בהתמכרויות וליווי בדרך חזרה לחיים מלאים.
טיפולים שונים במרכז מיינד קליניק- לומדים איך לשלוט בדחף
.

פרוספור פנחס דנון מומחה להתמכרויות, מגיב בראיון ל - TheMarker 
על החלטת משרד האוצר להגביל את שוק ההימורים
לראיון מאוגוסט 2016 בעיתון TheMarker

 

טיפול בהתמכרויות


התמכרות היא התנהגות כפייתית החוזרת על עצמה. ניתן לומר כי דפוס ההתנהגות הופך להתמכרות, כאשר הדבר פוגע בקיום אורח חיים תקין מבחינה חברתית, מקצועית וכמובן מבחינה בריאותית.

דחפים בלתי נשלטים

כ- 5 עד 10 אחוזים מהאוכלוסייה סובלים מתופעת "חוסר שליטה בדחפים" המעודדת התמכרויות שונות. אצל חלק מאיתנו מדובר בעישון, אצל חלק אחר באכילה מוגזמת ועוד מגוון רחב של התמכרויות השולטות בחיינו כגון קנייה כפייתית, קלפטומניה, הימורים, התמכרות לאינטרנט, אלכוהוליזם, פירומניה והרשימה עוד ארוכה.

אם פעם בעיה זו נתפסה כחולשה של המכור, כיום מוכרת בעיית ההתמכרות כבעיה ביולוגית הדורשת שילוב של תרופות בטיפול הפסיכולוגי. ההתמכרויות השונות גורמות לבעיות כמעט בכל היבט של החיים, החל מפגיעה בזוגיות (ואף סיום הקשר או גירושין), דרך בעיות חברתיות (איבוד הכבוד של החברים והמשפחה), בעיות כלכליות (הפסדים של סכומים גדולים של כסף), ועד לבעיות במקום העבודה (פגיעה בתפקוד בעבודה, קושי להתרכז בעבודה ואף פיטורין).


קצת מספרים

ישנם סוגים רבים ומגוונים של התמכרויות. אמנם כל התמכרות כזו נפוצה בקרב אחוזים בודדים באוכלוסייה, אך חיבור סך התמכרויות יחד מביא אותנו לאחוז לא קטן מהאוכלוסייה שסובל מהתמכרות כזו או אחרת. רק על מנת לסבר את האוזן נציין לדוגמא כי הסובלים מהתמכרות לקניות מהווים כ- 2 עד אחוזים מהאוכלוסייה בארץ ובעולם, התמכרות לשיזוף ההופכת נפוצה יותר ויותר, התמכרות להימורים רווחת בקרב כ- 3 עד 5 אחוזים מהאוכלוסייה ועוד. הנתונים המעודדים יותר הם כי בין 70 ל- 80 אחוזים מהמכורים אשר פנו ביוזמתם ומתוך כוונה אמיתית לשנות את מצבם, לקבל טיפול בהתמכרויות יצליחו להתגבר על הבעיה.

 

טיפול בהתמכרויות - הסימפטום והבעיה


טיפול בהתמכרויות הינו אפשרי, אך יעיל רק במקרים בהם המכור מעוניין להיגמל. למרות הרצון הרב של הסביבה הקרובה לסייע למכור להיגמל, שום כוח בעולם לא יוכל לעזור לו מלבדו. הסביבה יכולה להציע תמיכה, עניין ועזרה במידת האפשר, ואף כדאי שתעשה זאת. עם זאת, פרופסור לאון גרינהאוס מוסיף כי אין לכפות על המכור טיפול בהתמכרויות. מכיוון שבעיות אלו מהוות פעמים רבות סימפטום לבעיה נפשית עמוקה יותר, עימה המכור חייב להיות מוכן להתמודד. לאור ההבנה כי ההתמכרויות נובעות משילוב של מרכיב נפשי וביולוגי דרכי הטיפול תואמות שילוב זה.

בשלב הראשון, טיפול בהתמכרויות מתמקד בשינוי ההרגלים הכפייתיים. באמצעות טיפול תרופתי בשילוב טיפול התנהגותי – קוגניטיבי לומד המכור, ואף מצליח לראשונה, להשתלט על הדחף ולהתמודד עם מצבי הפיתוי. בשלב זה עובדים על שינוי צורת החשיבה וההתנהגות הנלווית לה, תוך זיהוי הרווח שישיגו אם לא ייכנעו לדחף. בתום שלב זה, ניתן להמשיך לטיפול פסיכולוגי- קוגניטיבי בו יורדים לשורש הבעיה שהובילה מלכתחילה להתמכרות.

מה כולל הטיפול?

מרכז מיינד קליניק מציע טיפול בהתמכרויות בכל צבעי הקשת. אנו מציעים טיפול בהתמכרות להימורים, לקניות וכו', התמכרות לסמים (פרט להרואין וסמים קשים), התמכרות לאלכוהול ועוד.צוות המטפלים, הכולל פסיכיאטרים, פסיכולוגים, עובדים סוציאליים, פסיכותרפיסטים וחונכים הלוקחים חלק בתוכנית טיפולית רב מקצועית, המשלבת טיפול פסיכולוגי ותרופתי המותאם אישית למצבו של כל מטופל.

הטיפול כולל אבחון פסיכיאטרי ופסיכולוגי, מבחנים נוירו-קוגניטיביים, טיפול תרופתי המשתנה בהתאם לשלב ההתמכרות (גמילה, תחזוק הגמילה וכן הלאה), טיפול התנהגותי- קוגניטיבי, הדרכה וסיוע לסביבתו הקרובה של המכור וליווי לאורך החזרה לחיים מלאים. טיפול התמכרויות במרכז מיינד קליניק הינו טיפול יעיל, מכובד ודיסקרטי המסייע לאדם המכור, אשר מעוניין לטפל בהתמכרות ולשקם את חייו.

טיפול בהתמכרויות
קרא עוד: מאניה דיפרסיה
קרא עוד: טיפול ב ocd

 
© 2015 כל הזכויות שמורות למיינד קליניק פרופסור גרינהאוס
STGBEAUTIFUL WEB
TECHNOLOGY
STG שיווק באינטרנט