צרו עימנו קשר
03-7778191
03-7778791

טיפול בחרדה - טיפולים פסיכולוגיים בחרדה

צור קשרהשיטות הטיפוליות הפסיכולוגיות היעילות ביותר ל-טיפול בחרדה הן טיפול התנהגותי-קוגניטיבי וביופידבק. בשיטת הטיפול ההתנהגותי המטופל לומד לפתח את המיומנות להפחתת החרדה ולומד דרכים חדשות להבעת רגשותיו. בשיטת הביופידבק המטופל לומד טכניקות להרגעה גופנית ורואה את התוצאות "on line" במסך שנמצא מולו.

טיפול בחרדה- טיפול התנהגותי קוגניטיבי -CBT וביופידבק

השיטות הטיפוליות הפסיכולוגיות היעילות ביותר ל-טיפול בחרדה הן טיפול התנהגותי קוגניטיבי - CBT וביופידבק. בשיטת הטיפול ההתנהגותי, המטופל לומד לפתח את המיומנות להפחתת ה חרדה ולומד דרכים חדשות להבעת רגשותיו. שיטות הרפיה ותרגילי נשימה אופייניות לטיפול התנהגותי. בטיפול התנהגותי יש חלק חשיפתי שבו הפציינטים נחשפים באופן הדרגתי למצבים המאיימים עליהם ולומדים להתמודד עימם. שיטה התנהגותית משולבת לעיתים קרובות עם טיפול קוגניטיבי שמטרתו לשנות את הדרך בה אנשים רואים את עצמם ואת פחדיהם. למשל, במקום לחשוב "אני מפוחד ואני עלול להיכנס להתקף אימה", מעודדים את הפציינט להעריך את המצב בצורה חיובית יותר ואולי לחשוב "אני מפוחד ולחוץ אך איני נמצא בסכנה". כך מטופל לומד למקד את תחושותיו ולהפריד בין מציאות ללא מציאות.

שיטה אחרת נקראת טיפול ב-ביופידבק. בטיפול, המטופל יושב מול מחשב ומחובר למדדי לחץ דם, דופק ומדד למתחים. המטופל לומד טכניקות להרגעה גופנית ורואה את התוצאות במסך שנמצא מולו. בשיטה זו משתמשים במכשור אלקטרוני ממוחשב הקולט את השינויים המתרחשים בגוף המטופל ומציג לו אותם חזרה באופן מיידי ומדויק. בבסיס השיטה קיימת ההנחה שמתח המצטבר בגוף האדם משפיע על המצב הפיזיולוגי והנפשי של האדם. המטופל לומד לשלוט טוב יותר על זרימת הדם בכלי הדם, על פעילות המעי, על המתח בו הוא שרוי ועל הריכוז והלמידה. המטופל לומד לשלוט על תפקודי גוף שהם בעצם מחוץ למודעות הרגילה.

בנוסף לטיפולים שהוצגו, טיפול בקבוצת תמיכה פסיכולוגית יכול להיות משמעותי עבור מטופלים, כתחושה של תמיכה וחיזוק בידיעה שהם אינם לבד. מעבר לכך גם טיפולים פסיכולוגיים דינמיים או אנליטיים קצרי מועד וארוכי טווח הוכיחו את יעילותם כ-טיפול בחרדה אצל חלק מהמטופלים.

קרא עוד: טיפול קוגנטיבי התנהגותי
קרא עוד: דיכאון קליני

© 2015 כל הזכויות שמורות למיינד קליניק פרופסור גרינהאוס
STGBEAUTIFUL WEB
TECHNOLOGY
STG שיווק באינטרנט