צרו עימנו קשר
03-7778191
03-7778791

טיפול OCD

חסרונם הגדול של כל הטיפולים התרופתיים בהפרעה טורדנית כפייתית, טיפול OCD, הוא בשיעור גבוה של הישנות ההפרעה עקב הפסקת השימוש בתרופות. לכן, מטופלים רבים שאינם פונים לטיפול נפשי שהשפעתו ארוכת – טווח יותר, נאלצים להשתמש בתרופות ללא הרף. בדרך כלל, ניתן להתגבר על בעיית ההישנות של ההפרעה על ידי שילוב של טיפול בתרופות וטיפול נפשי במטרה לרכוש מיומנויות הנחוצות להתמודדות ישירה עם תסמיני ההפרעה.

טיפולים פרמקולוגיים (תרופתיים)

סרטראלין היא תרופה נוגדת דיכאון המעכבת באופן סגולי ניצול חוזר של סרוטונין במוח SSRI. היא דומה בפעילותה לפלואוקסטין, פארוקסטין וציטאלופראם. תופעות הלוואי הנפוצות כוללות: נדודי שינה, ישנוניות, סחרחורת, כאבי ראש, יובש בפה, שלשול ובחילה.
פארוקסטין, תרופה המעכבת באופן סגולי את הניצול החוזר של סרוטונין במוח, כמעט ואין לפארוקסטין תופעות לוואי אנטיכולינרגיות ועל כן היא מתאימה יותר לשימוש בקשישים. תופעות הלוואי העיקריות כוללות: בחילה, הקאה, כאב ראש, נמנום, הפרעה בתפקוד המיני (עיכוב האורגזמה), דיכוי תיאבון, בחילות וכאבי בטן, כאב ראש ונמנום הן תופעות הלוואי הנפוצות. בדרך-כלל אלו תופעות קלות וחולפות עם הזמן. פארוקסטין עשוי לגרום להשמנה בחולים המטופלים בו, מכיוון שהוא מביא לעליה בתיאבון ובכמיהה לפחמימות. חשוב להיות מודעים לאפשרות זו ולנסות להימנע מאכילה מופרזת, ובמיוחד מאכילת פחמימות מופרזת.
קלומיפראמין שייך לקבוצת תרופות טריציקליים. התרופה משפרת את מצב הרוח ומחזירה את העניין בפעילות היומיומית. קלומיפראמין יעיל במיוחד לטיפול בחרדות ובהתנהגות כפייתית (אובססיבית). שלא כמו רוב התרופות הטריציקליות האחרות, אפשר לתת קלומיפראמין בהזרקה במחלה קשה. במינון עודף, קלומיפראמין עלול לגרום תרדמה עמוקה והפרעות קצב מסוכנות בלב.

חסרונם הגדול של כל הטיפולים התרופתיים עם טיפול OCD הוא בשיעור גבוה של הישנות ההפרעה עקב הפסקת השימוש בתרופות. לכן, מטופלים רבים שאינם פונים לטיפול נפשי אשר השפעתו ארוכת – טווח יותר, נאלצים להשתמש בתרופות ללא הרף. בדרך כלל, ניתן להתגבר על בעיית ההישנות של ההפרעה על ידי שילוב של טיפול תרופתי וטיפול נפשי במטרה לרכוש מיומנויות הנחוצות להתמודדות ישירה עם תסמיני ההפרעה.

טיפול ב OCD וטיפולים נפשיים

שיטות הטיפול הפסיכודינאמיות המסורתיות לא נחלו הצלחה מרשימה במיוחד בהפחתת התסמינים הבולטים של הפרעת ה OCD, הפרעה טורדנית כפיתית . אין בנמצא תיעוד ברור על יעילות של הפסיכודינאמי עם טיפול ב ocd. לעומת זאת, טיפול התנהגותי הוכיח את עצמו עם טיפול OCD היעיל ביותר בהפרעה OCD ונחל הצלחה מרשימה בטיפול בהפרעה. הטיפול מתמקד בסילוק תסמינים ספציפיים והתנהגויות בלתי מסתגלות ובפיתוח מיומנויות שליטה בהפרעה. הגישה המומלצת ביותר היא טיפול בחשיפה ומניעת תגובה. חשיפה – למצב מעורר הפחד ומניעת תגובה – מניעת קומפולסיות (טקסים) מרגיעים. את עקרונות הטיפול ניתן להדגים על מקרה של א. בן 23 רווק, סטודנט לאדריכלות. הוא התלונן על טקסים של בדיקות עקב פחד שהתרשל במעשיו ויצר סכנה. כגון: שכח לנעול את הדלת או לסגור גז, לא ניתק מכשירי חשמל ועוד. הוא היה בודק שוב ושוב בכדי להיות בטוח שאכן סגר את הכול והטקסים היו אורכים זמן כה רב עד כדי כך שהיה מאחר ללימודים.

בנוסף, א. נהג לבדוק שוב ושוב כביש בו נהג כדי להיות בטוח שלא פגע במישהו או גרם לתאונות. עם הזמן הפחד גבר וא. נמנע מנהיגה ברכב, הפסיק להפעיל מכשירי חשמל בבית והיה נעזר בהורים כדי להרגיע את פחדיו. לאחר ניתוח והערכה של הפחדים מהם סובל, דירג א. את פחדיו על פי היררכיה בסולם מ – 1 עד 100 על פי מידת הפחד. הם קבעו תוכנית עבודה בו א. יתרגל בהדרגה חשיפה למצבים מהם הוא נמנע עקב הפחד – מבלי לבצע את הטקסים המרגיעים הקבועים שלו (קומפולסיות). במשך ביצוע חשיפות אלו נדרשו מא. כוח רצון, החלטיות ואיפוק והוא למד להפסיק את הטקסים המציפים ומגבילים את חייו. א. למד שדווקא הפסקת ביצוע הטקסים (וויתור על הבדיקות חוזרות ונשנות) מפחיתה בהדרגה את המחשבות האובססיביות ואת החרדה הנובעת מהן.

קרא עוד: דיכאון קליני
קרא עוד: טיפול בהתמכרויות

© 2015 כל הזכויות שמורות למיינד קליניק פרופסור גרינהאוס
STGBEAUTIFUL WEB
TECHNOLOGY
STG שיווק באינטרנט