צרו עימנו קשר
03-7778191
03-7778791

טקסים קומפולסיות מסוגים שונים

בבסיס הפרעה טורדנית כפייתית מצויה מחשבה אובססיבית המאיימת שמשהו רע עומד לקרות. בכדי "למנוע" את האסון ו"לבטל" את האיום – מבוצעים טקסים (קומפולסיות) מסוגים שונים.

ישנן מספר אבחנות עיקריות של מצבי הפרעה טורדנית כפייתית

ניקיון ורחצה - פחד מהידבקות בחיידקים מזיהום ומחלות באמצעות חפצים. כדי למנוע כל אפשרות של זיהום האדם יבצע פעולות רחצה וניקיון חוזרות ונשנות. אנשים אלה יעשו הכל כדי להימנע ממגע עם זיהום.
חזרות - חזרה על שם, משפט, תנועה או התנהגות מספר פעמים. כדי להפחית חרדה שהתעוררה מרעיון אובססיבי מפחיד. לעיתים החוזרים מתקשים לזהות קשר הגיוני בין המחשבה הטורדנית להתנהגות הכפייתית. לחשיבה שלהם יש גוון מאגי. לדוגמא, כדי למנוע מוות של בן זוג האישה תנעל ותחלוץ את נעליה עד שהמחשבה על המוות תעלם.
מושלמות - ביצוע סדרה של צעדים מורכבים בסדר מדויק, או חזרה עליהם שוב ושוב עד לביצוע מושלם. לדוגמא, אדם שמרגיש חייב שלא לדרוך על חיבורי המרצפות ואם דרך על קו חיבור – יחזור על עקבותיו אפילו את כל הדרך כולה בכדי לבצע הליכה "מושלמת" ללא טעות.
בדיקה - טקסים של בדיקות נובעות מתוך הפחד שאדם יתרשל ויגרום לסכנה. כגון, שכח לנעול את הדלת או לסגור גז, לנתק מכשירי חשמל וכו'. ישנם שבודקים כביש שנהגו בו כדי להיות בטוחים שלא פגעו במישהו או גרמו לתאונה.
סידור וארגון - דחף שהחפצים יהיו תמיד מסודרים בדרך מסוימת, נוקשה וקפדנית. בדרך כלל הם מבחינים מייד ומזועזעים כשהסדר שונה. במשרד הם עלולים להתעכב זמן רב לפני שיתחילו את עבודתם עד שיסדרו באופן דקדקני את העטים, המהדקים, המחורר והמסמכים על שולחנם.
הימנעות - התרחקות מהדבר המעורר את חרדתו של האדם ומכל הקשור אליו. לדוגמא, בגלל פחד ממוות, האדם יתרחק מכל דבר בצבע שחור, בתי קברות, לא יביט על מודעות אבל וכו'.
אגירה - איסוף פרטים חסרי ערך: עיתונים משומשים, בגדים, קופסאות, אבנים ועוד עד כדי כך שחדריהם מתמלאים לחלוטין.
איטיות - נטייה לביצוע משימות באופן איטי במיוחד. כך שפעולה פשוטה כמו ניגוב שולחן עלולה לארוך שעות רבות. איטיות בדרך כלל משפיעה על תפקוד שגרתי.

© 2015 כל הזכויות שמורות למיינד קליניק פרופסור גרינהאוס
STGBEAUTIFUL WEB
TECHNOLOGY
STG שיווק באינטרנט