צרו עימנו קשר
03-7778191
03-7778791

מקרים ביפולריים- דו קוטביים

1. הבחור שאהב לשתות ולעשן גראס
2. הגברת ששוכחת את ההיפומניה שלה
3. האדם שחפר בור באדמה
4. הבחור שאהב לקנות מכוניות

הבחור שאהב לשתות ולעשן גראס
י. הינו גבר בן 26, עובד מחשבים במקצועו שכבר מספר שנים נוהג לשתות שתייה חריפה בצורה מופרזת וגם לעשן גראס בתדירות יומית. אחרי שכל שבוע הוא הפריז בשתייה ובעישון גראס, הוא החל להתנהג בצורה שונה. הוא דיבר בצורה קולנית, אגרסיבית, התייחס לעצמו כ"ביל גייטס" ובעקבות זאת ראה עצמו כ"גאון מחשבים".

כאשר חברתו התנגדה לבקשתו סטר לה בפנים ושבר את דלת הכניסה של הבית כאשר יצאה. המשפחה, נאלצה בלית ברירה להזמין את המשטרה שלקחה אותו לאשפוז כפוי. הוא אובחן כחולה במצב פסיכוטי חריף, קרוב לוודאי במניה, וטופל בהתאם. י. שוחרר כעבור שבועיים וכמעט מיידית הפסיק את התרופות וחזר להרגל של שתייה ועישון. למעשה, י. אושפז שלוש פעמים תוך פחות מחצי שנה באותן הנסיבות. אחרי האשפוז השלישי השכילו להבין שעליו לשנות את הרגליו, אחרת מצבו יהיה חמור. י. החל טיפול בשיחות והתמיד בלקיחת טיפול מייצב. הפסיק לשתות ולעשן גראס. כבר ארבע שנים של י. אין התקפים.

הגברת ששוכחת את ההיפומניה שלה

גברת כבת 65, הידועה כסובלת מגלים חוזרים של דיכאון, מתאשפזת עקב דיכאון עם מחשבות אובדניות קשות, רגשות של אשמה קשים, חוסר תיאבון וירידה במשקל. כאשר היא מתבקשת לתאר את עצמה מחוץ לדיכאון היא טוענת שתמיד הייתה כזו, שהיא אישה לא טובה ואמא לא מתחשבת. המשפחה, לעומת זאת, תיארה אותה כאדיבה ומתחשבת כאשר היא לא בדיכאון וכאמא שמשקיעה רבות בילדיה ובבעלה. בנוסף, המשפחה הוסיפה שתמיד אחרי גל דיכאוני היא נכנסת לתקופה של פעילות יתר ומצב רוח מצויין. בתקופות אלה היא חשה מצויין, רוצה להחליף רהיטים ואף מתכננת נסיעות רבות לחו"ל. בתקופות אלה, הנמשכות כחודשיים-שלושה, היא עשויה להוציא סכומי כסף משמעותיים. הטיפול במייצבי מצב רוח עזר להתגבר על הדיכאון המשמעותי ועל ההיפוך מדיכאון למניה.

האדם שחפר בור באדמה

אדם כבן 60 אשר סבל ממחלה מני-דפרסיבית מגיל צעיר, החליט להפסיק את הטיפול בליתיום מאחר וחשב שהוא גורם לו למצב רוח ירוד. מצב רוחו התהפך בהדרגה ונעשה מרומם ביותר. הוא חשב על עצמו כעל משקיע גדול וחשב שיצליח לפתח אזור בילויים חדש בהוואי. הוא הוציא את כל חסכונותיו וקנה, דרך נוכל, שטח אדמה גדול (לדברי הנוכל) שלא ניתן היה לעשות בו כל שימוש עקב מגבלות בניה קשות. כאשר חזר לעצמו, בעזרת טיפול, היה עליו להכריז על פשיטת רגל, למכור את ביתו ולמעשה נותר כמעט ללא אגורה. המטפלים שלו חששו שהוא ינסה להתאבד עקב המציאות המרה אליה נקלע עקב מחלתו.

הבחור שאהב לקנות מכוניות

בחור צעיר כבן 25 הידוע כסובל מדיכאון, נכנס למצב מני מאוד פעיל והחליט לקנות מכונית אספנות ירוקה לנערה איתה יצא, מאחר ו"הרכב התאים לצבע העיניים שלה". בהמשך הוא חשב שרכב זה יכול להיות רק ההתחלה של רשת למכירת מכוניות. דרך הלוואה מתגלגלת מרכב לרכב הוא הצליח לרכוש כלי רכב נוספים וכך פתח חברה חדשה. הוא חשב ששמו יתפרסם ושחברה גדולה תרכוש אותו בסכום של מספר מיליונים. כאשר נשאל כמה כסף עמד לרשותו כדי להתחיל תהליך זה, זה הסתכם באלפים מעטים.

מאמר זה נכתב בשיתוף פעולה עם פרופסור לאון גרינהאוס.


קרא עוד: מאניה דיפרסיה
קרא עוד: טיפול בדיכאון

© 2015 כל הזכויות שמורות למיינד קליניק פרופסור גרינהאוס
STGBEAUTIFUL WEB
TECHNOLOGY
STG שיווק באינטרנט