צרו עימנו קשר
03-7778191
03-7778791
מיינד קליניק
מאמרים

נוירופידבק

נוירופידבק - טכנולוגיה חדישה המאפשרת טיפול בהפרעות שונות
נוירופידבק - גישת טיפול חדשנית המשפיעה ישירות על המוח ועל המטופל.
בכל רגע נתון, מתרחשת באזורים השונים של מוחנו פעילות חשמלית, אשר מתבטאת בהופעה של גלי מוח שונים. ההשפעה על הפעילות החשמלית של המוח משפרת את התפקוד הכללי של המוח ואת תפקודינו בתחומי ההתנהגות השונים.

להסתכל על התמונה הגדולה

לכל אדם יש תמונה שונה, המתארת את הפעילות החשמלית המתרחשת במוח שלו. כמו כן, כל הפרעה נפשית מתאפיינת גם היא בתמונה שונה של תפקודים באזורים השונים במוח. גלי המוח השונים מופיעים ומאפיינים מצבים נפשיים שונים. כך למשל, גלי בטא מהירים מאפיינים מצבים של חרדה לעומת גלי תטה איטיים המאפיינים להפרעת קשב וריכוז. נוירופידבק הינה שיטה טיפולית המבוססת על קבלת משוב על הפעילות החשמלית של המוח ומדידה של גלי המוח השונים, המשמשים כמדד לתרגול.
מחקרים שנערכו בתחום מראים כי אנשים בעלי יכולת שליטה על הגלים השונים במוח מצליחים להגביר את הפעילות החשמלית בו ובכך לגרום לשיפור בתפקודו של המוח, חדר הבקרה של גופנו. בעקבות כך, בשנים האחרונות נוירופידבק משמשת לטיפול ביותר ויותר הפרעות נפשיות כגון הפרעות קשב וריכוז, חרדה, דיכאון, הפרעות שינה, אספרגר, הפרעות אכילה, הפרעות בהתנהגות ועוד.

איך עובד הטיפול?

טיפול בשיטת נוירופידבק אינו חודרני והמדידה של הפעילות החשמלית של מוח מתבצעת על ידי הצמדת אלקטרודות לראש של המטופל. כדי לאסוף מידע מקיף ככל הניתן על הפעילות המוחית ממוקמות האלקטרודות באזורים שונים על פני עור הקרקפת. במהלך הטיפול מתבקש המטופל לצפות בסרט ווידאו ותוך כדי הצפייה לעלות או להוריד גלים מסוימים עד שהוא יוצר את דפוס גלי המוח המבוקש. נוירופידבק מבוססת על עקרון של תהליך למידה ממושך, בו המוח לומד לייצר את סוג הגלים המבוקש. לכן, תוצאות הטיפול אינן נראות אופן מיידי ונדרש זמן מספק ללמידה בטרם ירשמו הישגים טיפוליים.

אבחון והתאמת טיפול בשיטת נוירופידבק

על מנת להתאים את סוג הטיפול, נדרשת קודם כל קבלת תמונה בהירה המשקפת את סך כל הפעילויות החשמליות המתרחשות במוח של מטופל. מטפל בשיטת נוירופידבק מזהה את האזורים במוח המתפקדים בצורה פחות טובה מהרצוי וגורמים להופעתן של הפרעות שונות. על סמך התמונה שהתקבלה יכול המטפל לבנות תוכנית טיפולית מתאימה, שמטרתה לשפר את היחס בין הגלים השונים במוח וכתוצאה מכך להביא להפחתה של ההפרעה והשלכותיה על המטופל.

למי זה מתאים?

טיפול בשיטת נוירופידבק מתאים לכל אדם, הסובל ממגוון רחב של הפרעות , ביניהן הפרעות קשב וריכוז, הפרעות חרדה ודיכאון, הפרעות תקשורת, הפרעות שינה ועוד. הטיפול מתאים הן לילדים והן למבוגרים וניתן ליישמו החל מגיל 6 ועד לגיל 80.

אתם יכולים ללמד את המוח לתפקד טוב יותר

במרכז לטיפולים מתקדמים מיינד קליניק תמצאו צוות מומחים רחב המציע טיפול בגישות ושיטות שונות, בכלל זה גם מומחים לטיפול בשיטת נוירופידבק, המציעה דרך חדשנית להתמודדות עם מגוון רחב של הפרעות. נוירופידבק מאפשרת למטופל להתגבר על קשיים שונים ללא כל מאמץ, שכן המוח אחראי לעיקר העבודה והשינוי.
ד"ר אירנה נתנאל, מומחית לטיפול בשיטת נוירופידבק מאבחנת ובונה מערך טיפולי מקיף בהתאמה אישית לכל מטופל. כמו כן, במידת הצורך משולב הטיפול עם גישות טיפוליות נוספות כגון טיפול תרופתי, פסיכותרפיה התנהגותית - קוגניטיבית, ביופידבק ועוד. הטיפול מסייע לכם להתמודד עם מתח, דאגה, חרדה, הפרעות שינה, שיפור יכולת הריכוז ועוד על מנת להשיב לכם את השליטה על חייכם ואת איכות החיים הנלווים להם.

המאמר נכתב על ידי פרופ' לאון גרינהאוס

ביופידבק

טיפול בנוירופידבק מתאים למגוון רחב של הפרעות

© 2015 כל הזכויות שמורות למיינד קליניק פרופסור גרינהאוס
STGBEAUTIFUL WEB
TECHNOLOGY
STG שיווק באינטרנט