צרו עימנו קשר
03-6962733
03-6962745

קוקאין-קריסטל-קוק

צור קשרקוקאין הינו סם ממריץ ועצמתי. הוא נמכר בצורת אבקה לבנה, מזוקק מעלי צמח "קוקה" אשר גדל ונפוץ בדרום אמריקה. הסם יוצר תחושת התרוממות רוח (אופוריה) והשפעתו הפסיכולוגית על המשתמשים בו אינטנסיבית ביותר, אך הינה קצרת זמן באופן יחסי. (בד"כ פחות משעה).
מאת: פרופסור פנחס דנון

לאחר שהתחושה האופורית פגה, (תחושת התרוממות רוח לא מציאותית) ישנה כמובן כמיהה למנת סם נוספת, עקב ירידה משמעותית במצב הרוח. הדחף לחזור לתחושה "הטובה" הופך את המשתמש לצרכן. בנוסף, הפחד מדיכאון שעלול להופיע לאחר הירידה באופוריה גורם לרצון לחזור על מנת סם וכך נוצר מעגל הסם או מעגל ההתמכרות.

סרטים וסדרות כמו MIAMI VICE הראו את התפשטות הקוקאין בשנות השמונים המוקדמות בכל רחבי ארצות הברית מקולומביה. עד היום קולומביה הינה ספקית גדולה ביותר של קוקאין ומשפחות פשע רבות עוסקות במכירה והפצה של קוקאין בכל העולם. בעבר היו משפחות פשע גדולות כמו קרטלים שנלקחו למשפט בארצות הברית. חלק מהלבנת ההון בוצעה במדינות מרכז אמריקה כמו פנמה תחת השלטון של גנרל אורטגה. גם בפנמה השלטון הסתיים במהפכה צבאית. ארצות הברית ואינטרפול מנהלים מרדף רב יבשתי בכדי למנוע את התפשטות הסם. הקוקאין מוכר גם בשמות אחרים כמו "קריסטל", "קוק".

שימוש בקוקאין גורם לכווץ העורקים מה שגורם ללחץ דם מוגבר וקיים סיכון לשבץ מוחי או להתקף לב. מהבחינה הנפשית, כאשר השפעת הסם חולפת מופיעה הרגשת דיכאון, עייפות, עצבנות, חרדה ורצון לקחת מנת סם נוספת בכדי להתגבר על תחושה לא טובה (הרגשת התעלות רבת עוצמה ומיד אחר כך דיכאון ועצבנות רבה). צריכתו של הקוקאין באופן ממושך גורם להפרעות במצב הרוח ולתחושת גופניות קשות. השימוש ב"קראק" (עיבוד גבישי בתהליך הזיקוק), עלול לגרום למשתמש להתנהגות פרנואידית ותוקפנית וקיים סיכון לשימוש באלימות.

חוקרים בהתמכרויות מדווחים יותר ויותר על נקודת "אל חזור" בשימוש בקוקאין שלאחריה ניתן לראות את ההשפעות השלילות של הסם על המוח אף לאחר הפסקה מוחלטת של 100 יום. את ההשפעות על המוח ניתן לראות בתהודה מגנטית מוחית (FMRI). ישנן תמונות המוצגות באתר על התמכרויות מאוניברסיטה בארצות הברית. ניתן לראות את התמונות בכתובת: http://learn.genetics.utah.edu/units/addiction.

"מיינד קליניק" הינו מרכז לטיפול ועזרה בגמילה מסמים, אלכוהול והתמכרויות אחרות. צוות מיומן מטפל בסובל וסביבתו כדי להתגבר על בעיותיו ולבנות חיים בריאים יותר. בצוות של מיינד קליניק עובדים פסיכיאטרים, פסיכולוגיים, עובדים סוציאליים, פסיכותרפיסטים וחונכים אשר לוקחים חלק בתוכנית טיפולית רב מקצועית.

© 2015 כל הזכויות שמורות למיינד קליניק פרופסור גרינהאוס
STGBEAUTIFUL WEB
TECHNOLOGY
STG שיווק באינטרנט