צרו עימנו קשר
03-7778191
03-7778791

תרופות לחרדה מסייעות בהקלת התסמינים הנלווים להפרעה

צור קשרתרופות לחרדה רבות ושונות הוכחו כיעילות לטיפול בהפרעות חרדה מגוונות.

הפרעות חרדה מטופלות ע"י מגוון רחב של אנשי מקצוע ויועצים, הכוללים פסיכיאטרים, פסיכולוגים, עובדים סוציאליים קליניים ואחיות פסיכיאטריות. גם רופאי משפחה יכולים להתאים טיפול ראשוני ולהפנות את הפציינטים הסובלים מהפרעות החרדה להמשך טיפול. שיטות טיפול יעילות ביותר הן טיפול בשיחות וטיפול באמצעות תרופות לחרדה. פרופסור גרינהאוס מרחיב בנושא.

טיפולים שונים לטיפול בחרדה - 80% מהמטופלים מעידים על שיפור
על פי פרופסור לאון גרינהאוס, רוב האנשים הסובלים מהפרעות חרדה יכולים להיעזר בטיפול. למרות שהתוצאות שונות מאדם לאדם, נראה כי כ-80% מאלה אשר נכנסים לתוכניות טיפול בחרדה מדווחים על שיפור משמעותי ועל יכולת לשלוט בחרדה שלהם בעקבות הטיפול. הפרעות חרדה מטופלות ע"י מגוון רחב של אנשי מקצוע ויועצים, הכולל: פסיכיאטרים, פסיכולוגים, עובדים סוציאליים קליניים, פסיכותרפיסטים ואחיות פסיכיאטריות. גם רופאי משפחה יכולים להתאים טיפול ראשוני ולהפנות את הפציינטים הסובלים מהפרעות החרדה להמשך טיפול. שיטות טיפול יעילות ביותר הן טיפול בשיחות וטיפול על ידי תרופות לחרדה. יש להתאים את הטיפול לכל מטופל באופן אישי, אך ככלל קיימות מספר גישות סטנדרטיות, עליהן מרחיב גרינהאוס במאמר זה. באופן כללי, המטפלים נוהגים לשלב בין מספר הגישות העיקריות המפורטות להלן, ואין גישה נכונה יחידה.
 

טיפול תרופתי בחרדה, כמו בכל מחלה אחרת

רובנו נוטלים באופן שגרתי תרופות לטיפול במחלות ובהפרעות גופניות. במקרה של שיעול או הצטננות, אנו רצים לבית המרקחת ודואגים למלאי של תרופות להקלה על נזלת, טבליות לגרון ותרסיס לאף. כאשר מופיע כאב ראש, אנו נוטלים אקמול מבלי לחשוב פעמיים. עם זאת, אנשים רבים אינם מכירים בכך שלרוב הפרעות החרדה יש מרכיב ביולוגי-כימי כלשהו, שבדרך כלל מגיב לטיפול באמצעות תרופות לחרדה.

בהפרעות חרדה, תרופות בדרך-כלל יעילות ואפשר לקחתן בשילוב עם טיפולים אחרים. התרופות יעילות בהקלת התסמינים הבסיסיים של הפרעות חרדה. אנשים שאצלם רק מצבים צפויים אחדים מעוררים חרדה, התרופות יכולות להלקח כשעה לפני האירוע. לאנשים עם חרדה יותר חדירה או פחות צפויה, מומלץ לקחת את התרופה באופן סדיר מדי יום. תרופה, הנלקחת תחת פיקוח רופא, יכולה להיות בעלת ערך רב בהתגברות על הפרעת פאניקה, פוביות והפרעות חרדה אחרות כגון: הפרעה טורדנית-כפייתית, הפרעת חרדה כללית והפרעה פוסט-טראומתית. אם ממלאים אחר הוראות הרופא, הסיכויים לתופעות לוואי פוחתים, בייחוד כאשר משתמשים בתרופות החדישות הקיימות כיום. בחרדה, התרופות יכולות להינתן לתקופה קצרה או ארוכה בהתאם לנדרש.
 

אבחון מדויק להתאמת הטיפול התרופתי המתאים ביותר

תרופות לחרדה רבות ושונות הוכחו כיעילות בטיפול בהפרעות חרדה. מציאת התרופה הנכונה במינון המתאים עבור כל מטופל דורשת ידע וניסיון רפואי. אבחון מדויק של ההפרעה יצמצם את טווח התרופות המתאימות. הרופא יעשה את הבחירה הסופית על סמך ניסיונו האישי, ידע המתפרסם במחקרים וטיפולים קודמים שעבר המטופל. יש לציין כי תרופות רבות יעילות הן לטיפול בדיכאון והן לטיפול בחרדה. זאת, משום שהמנגנונים הכימיים במוח הניצבים בבסיס שני המצבים הם דומים. רוב התרופות המשמשות לטיפול בחרדה תוארו בהרחבה בפרק בנושא הטיפול התרופתי בדיכאון, לכן בחלק זה נתייחס בקצרה לשימושיהן בטיפול בחרדה.
 

אילו תרופות נמצאות בשימוש לטיפול בהפרעות חרדה?

הרשימה כוללת תרופות הניתנות לטיפול בהפרעות חרדה והמסווגות לקבוצות אחדות לפי תכונותיהן הכימיות.

בוספירון SORBON-BUSPIROL- לטיפול בהפרעת חרדה מופשטת
תרופה אשר עובדת במערכת סרוטונרגית אשר הוכיחה את עצמה כיעילה בטיפול בהפרעת חרדה מופשטת בלבד. תופעות הלוואי הידועות הן הגברת חרדה ותופעות פיזיולוגיות וגופניות בצחילת השימוש. הבוספירון מעכב את הקולטנים הפרה-סינפטיים של התא הסרוטונרגי וכך מגביר את הפרשת הסרוטונין.

בנזודיאזפינים- לטיפול בהפרעות חרדה, אימה ופוביה חברתית
מרבית הבנזודיאזפינים יעילים כנגד הפרעות חרדה. חלק מהתרופות בקבוצה זו ניתנות גם לטיפול בהפרעת אימה ופוביה חברתית. בנזודיאזפינים הם תרופות הפועלות במהירות יחסית. תופעת הלוואי העיקרית שלהם היא נמנום, אך יש להם גם פוטנציאל לתלות. התלות בתרופות אלו מופיעה כאשר האדם צורך בכל פעם כמויות גדולות יותר של התרופה. מטופלים הלוקחים בנזודיאזפינים עלולים לחוות חזרה של הסימפטומים של החרדה עם הפסקת לקיחת התרופה. כמו כן, הם עלולים לחוות סימני נסיגה (withdrawal symptoms) זמניים. דוגמאות לתרופות בנזודיאזפיניות הן CLONEX, XANAX, LORIVAN, ASSIVAL, PROLOL, DERALIN ועוד.

חוסמי בטא - להפחתת תסמיני חרדה
תרופות אלו ניתנות בעיקר כדי להפחית תסמיני חרדה מסויימים, כגון הזעה ורעד, וכדי לשלוט בחרדה במצבים פומביים. לרוב הם נרשמים עבור מטופלים הסובלים מפוביה חברתית. חוסמי בטא משמשים להורדת לחץ הדם והאטת קצב הלב.

טריציקלים (TCA) - לטיפול בהתקפי אימה ותסמונת פוסט - טראומטית.
תרופות אלו משמשות לטיפול בדיכאון, אך חלקן יעילות גם בחסימת התקפי אימה. רוב הטריציקלים גם מפחיתים תסמינים של תסמונת פוסט-טראומטית. לרוב הטריציקלים דרושים 2-3 שבועות להשגת תגובה. יש שמרגישים שתופעת הלוואי המטרידה ביותר שלהם היא עלייה במשקל. תופעות לוואי אחרות כוללות: נמנום, יובש בפה, סחרחורת והפרעה בתפקוד המיני.

מעכבי מונו אמין אוקסידאז (MAO)- לטיפול בהפרעת פאניקה, פוביה חברתית, פוסט- טראומה וחרדה מופשטת
תרופות אלו ניתנות לטיפול בהפרעת פאניקה, פוביה חברתית, הפרעה פוסט-טראומטית וחרדה מפושטת, אך הן דורשות הגבלות תזונתיות ויש רופאים המעדיפים לנסות תחילה טיפולים אחרים. כפי שציינו קודם, כל מי שנוטל מעכב MAO צריך להימנע משימוש בתרופות מסוימות, שתיית יין ובירה, הימנעות ממזון כגון: גבינות צהובות ומעושנות, מזון מקופסאות שימורים וממזון מעושן.

מעכבי קליטה מחדש של סרוטונין (SSRI)- לטיפול בהפרעות חרדה
אלו תרופות היעילות גם בטיפול בהפרעות חרדה. באופן מסורתי הן ניתנות לטיפול בדיכאון, אך הבטיחות והנוחות של ה – SSRI הפכו אותם לתרופות נפוצות ביותר לטיפול בחרדה. תופעות הלוואי בדרך כלל פחותות ונוטות להיעלם במשך הזמן. חלק מתופעות הלוואי המדווחות הן: אי תפקוד מיני, בעיקר קושי בשפיכה, ועלייה במשקל בטווח הארוך של הטיפול.

תרופות חדשות
בימים אלה נבדקות תרופות חדשות לטיפול בחרדה מפושטת כמו תרופות לחרדה המעכבות בו-זמנית ספיגת סרוטונין ונוראפינפרין (SNRI). תרופות אלו ניתנות כיום בעיקר לטיפול בדיכאון והן בטוחות ונוחות כמו ה- SSRI. ההבדל בין ה- SNRI ל-SSRI הינו פעילות ה- SNRI על מרכיב כימי נוסף במוח (נוראפינפרין). תופעת לוואי שכיחה היא בחילה שנוטה להיעלם כעבור זמן קצר.

שלבים "בעייתים" בנטילת תרופות נוגדות-חרדה

תרופות מסוימות אין ליטול בו זמנית ועל הרופא למנוע תגובות בין-תרופתיות לא רצויות. אולם, הרופא זקוק לשיתוף פעולה של המטופל לשם כך. המטופל חייב להיות יסודי וענייני כאשר הרופא שואל לגבי הרגלי אכילה, רקע רפואי ותרופות אחרות שהמטופל נוטל. לדוגמא, סוג תרופה שנקרא חוסמי-בטא (beta-blocker) ניתן לעיתים קרובות להקלה על החרדה הקשורה עם פוביה חברתית, אך, חוסמי בטא נוטים להוריד לחץ דם. מטופל שכבר נוטל תרופה להקלה על לחץ דם גבוה עלול לחוש ירידה חדה מדי אם רושמים לו גם חוסם בטא להפחתת חרדה. תרופות אחרות, כמו מעכבי MAO הניתנות לטיפול במגוון הפרעות חרדה, עלולות להיות מסוכנות כאשר ניטלות יחד עם אלכוהול, מרכיבי מזון מסוימים או תרופות אחרות. על הרופא להיות בטוח שהמטופל יכול לקיים הגבלות על צריכת מזון או אלכוהול לפני רישום תרופות אלה.

חלק מהאנשים שוכחים לדווח לרופא על שימוש בתרופות טבעיות או תוספי מזון. בתרופות הטבעיות ישנם מרכיבים בעיתיים, אשר עלולים לגרום להחמרה במצב או עלולים לעכב את יעילותו של טיפול הנעזר ב-תרופות לחרדה. ניסיון אישי ומשפחתי קודם בשימוש בתרופות עשוי אף הוא לשמש מידע בעל ערך רב. אם המטופל טופל בהצלחה בתרופה מסוימת בעבר, תרופה זו או אחרת עם תכונות דומות, עשויות להיות עדיפות על תרופה שלא נוסתה לפני כן. כמו כן, רופא יעדיף להימנע מלרשום תרופה שבעבר לא הצליחה או עוררה תגובה שלילית אצל המטופל. מרבית האנשים יכולים לקחת תרופות למניעת הפרעות חרדה ללא קושי, אך לפעמים ישנן תופעות לוואי והן משתנות עם התרופה. תופעות לוואי יכולות לנוע מהפרעות מינוריות כגון יובש בפה או עייפות עד לתופעות בעייתיות יותר כגון הפרעת קצב לב. למרבה המזל, מרבית תופעות הלוואי נעלמות בשבועות הראשונים של הטיפול. אם תופעת הלוואי מתמשכת או אם התופעה מפריעה לפעילות הרגילה, מטופל יכול לבקש מהרופא לשנות את המינון או לנסות תרופה אחרת.

משך הטיפול התרופתי

אורכו של הטיפול התרופתי משתנה מאדם לאדם ותלוי בחומרת ההפרעה. טיפול באמצעות מתן תרופות לחרדה בדרך כלל נמשך חודשים אחדים, אך יש מטופלים הזקוקים רק לתקופת טיפול קצרה. אחרים נזקקים לתרופות למשך שנה או יותר. טיפול תרופתי בדרך כלל כולל לוח זמנים של מנות קבועות, אבל במקרים של חרדה קלה או לא תכופה או כאשר התקפי חרדה ניתנים לצפייה מראש, שימוש תרופתי מדי פעם יותר יעיל. מטופלים עם פוביות חברתיות לעתים נוטלים תרופות לפני פעילות פומבית, כגון נאום, שידוע כמעורר חרדה. חשוב לזכור כי יעילותן של תרופות לחרדה משתנה מאדם לאדם. אין לסטות מהמינון הנקבע אלא אם התקבלה המלצת הרופא.

© 2015 כל הזכויות שמורות למיינד קליניק פרופסור גרינהאוס
STGBEAUTIFUL WEB
TECHNOLOGY
STG שיווק באינטרנט